Aki erőt merít a megpróbáltatásokból

Interjú Dióssy Klárival

Szemében vidámság, hangjában kedvesség, amikor kezet fogunk. Nyoma sincs rajta fáradtságnak, pedig tévéfelvételről érkezett, ahol egész nap emberekre figyelt, beszélgetett, igyekezett oldani az adás résztvevőiben a feszengést. Olyan, mintha Dióssy Klári, a Ridikül háziasszonya veleszületett derűvel járna a világban – pedig, ahogy mondja, nem erről van szó. Életszeretete éppen abból táplálkozik, hogy megtapasztalta, milyen nagyon mélyen lenni.

Szegeden végeztél a tanítóképző magyar–ének szakán. Hogyan kerültél a televízió világába?

Eredetileg is a televíziózás volt az álmom. Már hatévesen mondogattam, hogy tévébemondó szeretnék lenni. Ez a korszak a televízió hőskora volt, jóval a kereskedelmi csatornák megjelenése előtt, amikor a bemondók arcát, hangját valóban az egész ország ismerte. Habár a szüleim észrevették, hogy szeretek szerepelni, nem gondolták, hogy valóra is váltom, amit mondok – egy kisvárosban, Mezőtúron születtem, és Kunszentmártonban nőttem fel, ahonnan a Magyar Televízió nem tűnt könnyen bevehető várnak.

De amikor a családom látta, milyen eltökélt vagyok, ráadásul a tanáraimtól is kaptam pozitív visszajelzést és bátorítást, sőt, a Kazinczy szépkiejtési versenyeken is jó eredményeket értem el, akkor ők is elkezdték komolyan venni a tervemet, és minden lehetséges segítséget, támogatást megadtak hozzá. A tanárképző főiskolát azért választottam, mert akkoriban még nem létezett kommunikáció szak, ahol médiaismeretet oktattak volna. Mindenki tisztában volt azzal, hogy hiába a diploma, nem fogok tanítani, más az én utam. Már végzős voltam a főiskolán, amikor édesanyám szólt, hogy az MTV szegedi regionális stúdiójában szerkesztő-riporter képzést indítanak. Megpróbáltam, és bekerültem, a képzés elvégzése után gyakornok, majd az MTV alkalmazottja lettem. Később lehetőségem nyílt Budapesten is kipróbálni magam, és egy ideig kétlaki életet éltem: megesett, hogy napközben a budapesti stúdióban voltam adásban, majd este már Szegeden vezettem a híradót.

Az, hogy kisvárosból származol, ad valami sajátosságot a pályádon?

Habár a szüleim pedagógusok voltak, és társasházban laktunk, hétvégente ugyanúgy kertészkedtünk a telkünkön, mint akkoriban sokan mások. Természetes volt, hogy segítettem például cukorrépát és szőlőt kapálni, és volt kapcsolatom a földdel. A kisvárosi gyökereknek tudható be, hogy igyekszem elkerülni a fővárosközpontú gondolkodást, a televízióban is. Szívesen hívunk vidéki beszélgetőpartnereket – még ha néha aggódunk is, hogy megérkeznek-e időre –, és igyekszünk sokféle témát behozni, hogy minél szélesebb közönség számára legyen érdekes a műsor, éljenek az ország bármely pontján, bármekkora településen.

Egy kisvárosból természetesen nehezebb volt megvalósítani azt az álmot, hogy a Magyar Televízió műsorvezetője legyek. Mire ezt elértem, nagyon sokat fejlődött a kitartásom. Mindig olyan döntéseket hoztam, amelyek előrevittek ezen az úton, még ha nem is voltak könnyűek. Például Szolnokra jártam művészeti középiskolába, ahol erős humán műveltséget szereztem, aminek máig hasznát veszem. Ám amikor először aludtam a lánykollégiumban 16 másik lánnyal egy szobában, akkor bizony megszeppentem, hogy biztosan jól döntöttem-e.

Rengeteget dolgoztál azért, hogy eljuss a szakmádban oda, ahol tartasz. Mit adott neked a televíziózás?

A munkámtól akkor kaptam nagyon sokat, amikor életem válságos időszakát éltem át. Az első gyermekem, Adélka négyévesen meghalt, és én nagyon-nagyon mélyre kerültem. Még azzal kapcsolatban is kétségek merültek fel bennem, hogy szeretnék-e tovább élni. Ez a tragédia csak úgy volt túlélhető, hogy mellette volt a hivatásom – ez jelentette a megtartó erőt, ebbe kapaszkodtam. Elhatároztam, hogy a munkámnak szentelem az életemet. Sok időt töltöttem azzal, hogy a lehető legjobbat nyújtsam, és jó szakmai lehetőségeket kaptam.

AZ ÉLETNEK AZ ÁRNYÉKOS MELLETT NAPOS OLDALA IS VAN, ÉS HA FIGYELMET FORDÍTUNK A MINDENNAPOK APRÓ ÖRÖMEIRE, NEM FOGUNK ELFELEDKEZNI ERRŐL AKKOR SEM, HA BEBORUL AZ ÉG.

Nagyon nehéz lehetett túltenni magad ezen a csapáson…

Ezen az ember sosem teszi túl magát. Adélka kétéves kora óta leukémiás volt. Természetesen egy ilyen betegségnél fel-felötlött bennem, hogy mi lesz, ha… De erre a veszteségre nem lehet felkészülni. Végül azt mondtam, elengedem őt, csak szűnjön meg ez a rengeteg fájdalom. Olyan szörnyű fájdalmai voltak, hogy úgy éreztem, inkább elengedem őt, mert ez kibírhatatlan.

Azóta a második házasságomból született egy kisfiam, Máté, és azt szoktam mondani, hogy nekem két gyermekem van. Adélka ugyanúgy a gyermekem, hiszen két gyermeket szültem! Az otthonunkban látható a fényképe, és Máté szintén szokta őt emlegetni. Mondta is a többieknek az óvodában, hogy van egy nővére.

Mindezeket átélve mi az, amit te tudsz adni az embereknek a munkád során?

Azt hiszem, nagyobb empátiával közelítek a beszélgetőpartnerekhez. Három évvel ezelőtt lettem a Ridikül háziasszonya, és úgy éreztem, előttem a kihívás, hogy kitaláljam, milyen is az a Ridikül, amit én vezetek, és amiben az én személyiségem is benne van. Meg kellett találnom az önazonosságomat ebben a műsorban. Mivel korábban nagy veszteséget éltem át, empátiával tudok kapcsolódni mások nehéz élethelyzeteihez, ami különösen fontos, amikor egy adásban négy emberrel beszélgetünk egy-egy témáról.

Mik azok a tulajdonságok, amik részét képezik az önazonosságodnak a munkádban?

Az empátia mellett jellemző rám a maximalizmus. Hetente 300-400 oldalnyi anyagot kell átnéznem, hogy felkészüljek az adások felvételére. Nagyon alapos vagyok, ha kell, kiegészítő anyagot kérek a szerkesztőktől, hogy felkészülten érkezzek a beszélgetésekre. Azt hiszem, azért is kaptam a pályám során jó lehetőségeket, mert sokat adok a megbízhatóságra. Tudják rólam, hogy amit vállaltam, azt teljesítem.

Sokat dolgozol, és egy tragédiát is átéltél. Hogyan őrzöd meg a lelki egyensúlyod?

Igyekszem jókedvvel közelíteni az élet stresszhelyzeteihez, derűvel tekinteni a megpróbáltatásokra. Az életnek az árnyékos mellett napos oldala is van, és ha figyelmet fordítunk a mindennapok apró örömeire, legyen szó arról, hogy többnapos eső után végre kisüt a nap, akkor nem fogunk elfeledkezni erről a napos oldalról akkor sem, ha beborul az ég. Azt hiszem, abban, hogy meg tudom őrizni a pozitív szemléletemet, nagy szerepe van annak, hogy megtapasztaltam, milyen mélyponton lenni.

Emellett a sport az, ami egyensúlyban tart: a futás és a biciklizés. A mostani párommal is a biciklizés hobbija hozott össze, és a sport részét képezi a családunk mindennapjainak.

Mire figyelsz a táplálkozásban?

Mindennap eszünk zöldséget és gyümölcsöt. Ez a kisfiam számára is teljesen természetes, ő sem ellenkezik. Télen egy különleges összetételű, bio minőségű, zöldségekből és gyümölcsökből készült lekvárt is fogyasztottunk, a kisfiam teájába is tettem belőle egy kanállal. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy habár Máté óvodába jár, és nap mint nap közösségben van, mégis az elmúlt télen mindössze egy alkalommal volt beteg néhány napig.

Használsz gyógynövényeket?

Az erkélyünkön kialakítottam egy kis gyógynövénysarkot, ahol szépen növekszik a kakukkfű, bazsalikom, rozmaring. Emellett nagy rajongója vagyok az illóolajoknak. Nemcsak párologtatjuk, hanem a bőrbe dörzsölve is alkalmazzuk: a mindennapjainkba igyekszünk beiktatni fürdés után egy illóolajos masszázst. Illóolajos masszázst a második szülésemnél is igénybe vettem, és úgy gondolom, ez nagyon sokat segített a fájdalom elviselésében.

Mivel foglalkoznál, ha nem televíziózással?

Szőlőt termesztenék, és borászattal foglalkoznék. Valójában nem is a bor készítése érdekel elsősorban, hanem inkább a szőlő növekedése. Azt hiszem, nagy odaadással tudnám gondozni a tőkéket, és mindent megtennék azért, hogy a lehető legfinomabb szőlőszemekből finom bor szülessen. Alighanem a vidéki gyökereim jelennek meg ebben az elképzelésben.

Kép: Fejér Gábor – Ridikül

Forrás: Dr. Chen Patika magazin 2019/20. ősz-tél