Diétával a depresszió ellen

Fogyókúra esetén sokszor előfordul, hogy megvonunk magunktól bizonyos ételeket, ami a későbbiek folyamán hangulatunkra is hatással lehet. Ezért érdemes olyan diétás étrendet összeállítani, amely mindamellett, hogy segít célunk elérésében, hozzájárul a jó hangulatunk fenntartásához is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2017-ben készült jelentése szerint a depresszió napjainkra a világ negyedik fő betegségévé vált. A depresszióval diagnosztizált betegeknél teljesítménycsökkenés, rosszabb életminőség és pszichoszociális kockázati tényezők jelentkezhetnek. Depresszió elleni alternatívaként szolgálhat a szervezet megfelelő étrenddel történő támogatása, amely nagymértékben befolyásolja a mentális és érzelmi egészségünket is.

A három legnépszerűbb étrend a Mediterrán, a Nyugati és a Keleti étrend. Napjainkban nagy ismertségnek örvend a Mediterrán diéta (MD), amely bizonyított kutatások alapján alacsony kockázatot jelent a depresszió kialakulására. A vizsgálatok szerint a Mediterrán Diéta során bőségesen fogyasztott halolaj, jelentős mértékben hozzájárul a depresszió csökkenéséhez, mindamellett a szív és érrendszeri betegségek megelőzésére is kedvező hatással lehet. További megfigyelésben kimutatták, hogy a Mediterrán diéta magvakkal történő kiegészítése kedvező hatással volt a depresszió kockázati tényezőjének csökkentésére a cukorbetegek esetében.

A SMILE (Supporting the Modification of lifestyle in Lowered Emotional States vagyis Az életmód megváltoztatásának támogatása alacsony érzelmi állapotban) elnevezésű projekt, amely a felnőttkorban jelentkező depressziót vizsgálta, azt igazolta, hogy a MD csökkentheti a felnőttkorban jelentkező depresszió tüneteit. Egy másik tanulmány a MD szív és érrendszeri betegségek kezelésének kapcsolatát vizsgálta, amely hasonlóképpen kedvező hatással volt a depresszió megelőzésére, szemben a Nyugati típusú étrenddel. Fontos megemlíteni, hogy más diéták is sikeresnek bizonyultak, úgymint a japán étrend, amely jelentős mennyiségben tartalmaz gombát, algát, szójababot és zöld teát. Utóbbi esetében is kimutatható volt a depresszió kialakulásának alacsony kockázata.

Köztudott, hogy a különböző ételek befolyásolhatják egészségünket és jóllétünket. Így például a birsalmát, datolyát, bodzát hangulatjavítóként, a salátát, cikóriát nyugtatóként ajánlják a népi gyógyászatban. A friss zöldség és gyümölcs tápanyagokban és antioxidánsban egyaránt gazdag. Úgy tűnik, hogy ezek hosszabb távon pozitívabb hatással vannak a jó kedélyállapotra, mint az egyéb, szénhidrátban gazdag ételek. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy nagyobb mennyiségű gyümölcs, zöldség, olívaolaj, dió, hal és teljes kiőrlésű termék fogyasztása révén könnyebben fenntartható az egészséges, pozitív kedélyállapot.

Modern, rohanó társadalmunkban hatalmas nyomásnak vagyunk kitéve. A stressz hatására nem csak a szervi megbetegedések, hanem a mentális betegségek kialakulásának kockázata is növekszik. Érdemes tehát minden lehetőséget megragadni a rizikófaktorok csökkentésére, így első védőbástyaként az egészséges életmód és a vele járó táplálkozás kialakítására.

Forrás:

https://www.mdpi.com/2076-3921/8/9/376/htm

A Dr. Chen Patika számos prevenciós célzatú készítményt ajánl az egészség megőrzésének érdekében. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!