Legyen vasból az egészsége!

A vashiány világszerte az egyik leggyakoribb, a táplálkozásra visszavezethető hiányállapot. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint mintegy 600-700 millió ember vashiányos, ezáltal valószínűleg ez az egyik legelterjedtebb tápanyaghiányos rendellenesség a világon. Hazánkban is igen gyakori, különösen a csecsemők, kisgyermekek, a serdülők és a terhes nők veszélyeztetettek, a gyors növekedés korszakában ugyanis fokozott a vasszükséglet.

A vas a szervezet egyik legfontosabb eleme a vérképzésben. A felnőtt férfi szervezetének vastartalma 3,5-5 gramm, nőknél 2,5-3,5 gramm. Egészséges emberben a vas 70-80%-a úgynevezett aktív vas, 20-30%-a pedig raktározott vas. A raktározott vas legnagyobb részét a máj és a csontvelő tárolja, s szükség szerint mobilizálódik és alakul aktív vassá.

A hiányállapotban szenvedők leverten ébrednek, kedvetlenek, szellemileg is fáradékonyak, gondolataik szétszórtak, elkalandozóak. Megjelenik a fejfájás, szédülés és a fülzúgás. Mindez további pszichés változást is eredményez, a betegek ingerlékenyebbé válnak, nehezen kezelhetőek. Egyesek étvágytalanok, másoknál pedig kóros, visszás étvágy jelenik meg, földet, festéket, krétát, jeget, textíliákat rágnak. Nem ritka a nyelv- és szájszárazság, a nyelvégés, a fájdalmas nyelészavar, ilyenkor a szilárd étel fogyasztásától teljesen elzárkóznak. Lassul a hajszálak növekedése is, végük felrostozódik, könnyen kihullik és fokozódik az őszülés, a körmök törékennyé válnak. Már viszonylag kismértékű vashiány esetén is felléphetnek tanulási nehézségek, viselkedészavarok, étvágytalanság.

Egy hagyományos kínai orvos vashiány gyanúja esetén az 5000 év alatt felhalmozott tudásra, tapasztalatra alapoz. Megvizsgálja a bőrt, a nyelvet, a hajat, köröm színét és fényerejét, ellenőrzi a pulzust. Arra törekszik, hogy meghatározza az egyensúlytalanság helyét, hogy egy vagy több szervet, vagy az egész szervezetet érinti-e a probléma. Ezt követően megpróbálja egyensúlyba hozni a szervezetet terápiákkal vagy azok kombinációjával. Ezekhez hívja segítségül a gyógynövények hatóanyagait és a gombákat. Ilyen a fafül gomba (Auricularia spp.), melynek szárított termőteste nagy mennyiségű szénhidrátot, értékes fehérjéket, ásványi sókat és rostot tartalmaz, jelentős a kalcium, a foszfor és a vas tartalma. Fontos táplálékkal bevitt vasforrás. A Jujuba gyümölcs szintén természetes vasforrás, erősíti a qí-t és a lépet, s ezen keresztül segíti a vas felszívódását.

Szerves vasat, rezet, vitaminokat, natúr vastartalmú gombát és gyógynövényt tartalmazó Ferro komplex kapszula a vérképzés számára kedvező hatóanyagokat tartalmaz. A megfelelő vasbevitel szükséges az oxigén szervezeten belüli szállításához. Bizonyos állapotok, a várandósság és szoptatás időszaka esetén a szervezet vasszükséglete megnövekedhet. A készítményben lévő szerves vas, a B12-vitamin és a folsav részt vesz a normál vörösvérsejt-képzésben, így a vérképzésben. A réz részt vesz a szervezet vas szállításában. A C-vitamin fokozza a táplálékkal bevitt vas felszívódását. Számos, természetes vasat tartalmazó gomba és gyógynövényhasználata, mint például a fafül gomba és a jujuba gyümölcs a hagyományos orvoslásban régóta ismert a vérképzés támogatására.

A vashiány pótlása hosszú folyamat, akár hónapokig is eltarthat a szervezet vaskészleteinek feltöltése.

Jó egészséget kívánunk!

Dr. Chen Patika

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!