Az öregedés és a vese egészségének kapcsolata

a Hagyományos Kínai Orvoslás szemlélete alapján

Ma Magyarország az átlagos várható életkor tekintetében európai összehasonlításban az utolsók közé tartozik. Különösen súlyos probléma a korai halandóság magas aránya a férfiak között. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint az öregedés és korai halandóság egyik legfőbb oka a vese energiájának kimerülése. A kínai orvoslás úgy tartja: a vese energiája harminc éves korunkig abból táplálkozik, amit szüleinktől kaptunk, de harminc éves kor után már pótlásra szorul.

A Hagyományos Kínai Orvoslás (TCM) szerint a vese-meridián – a vese és funkcionális területe – a szervezet energiájának legfőbb forrása. A vese-meridián felelős a csontok fejlődéséért, a csontvelő-képződésért, a szexuális tevékenységért és nehéz munkavégzésért, a hormontermelésért, széklet- és vizeletkiválasztásért. A vese erőnléte kimutatható a haj, a memória, és az egész test általános állapotában.

A vese gyengesége számos súlyos problémát okozhat, mint például csontritkulást, a végtagok gyengeségét, sarokfájást, a hormonok rendellenességét, szabálytalan menstruációt, korai menopauzát és méhcisztát, impotenciát, korai magömlést, a vizeletvisszatartásra való képtelenséget, őszülést és hajhullást. A vese gyengeségére vezethető vissza az emlékezet gyengülése, szédülés, fülzúgás is. A meggyengült vese és a szív közötti kapcsolat hiánya magas vérnyomáshoz és cukorbetegséghez, a gyenge vese yin-hiánya pedig magas zsírszinthez és elhízáshoz vezet.

A modern kutatás szoros összefüggést mutat ki a vese állapota és az öregedés között. A vese, amely számos hormon kiválasztásáért felelős, nagy mértékben befolyásolja az öregedés tüneteinek megjelenését, és bizonyos öregkori betegségek jelentkezését.

Hogyan védjük a vese egészségi állapotát és energiáját?

  1. Tartsuk vesénket mindig melegen! Kívülről a vesét takaró ruhával, belülről meleg italok fogyasztásával és a hidegek kerülésével.
  2. Tartsuk lábunkat melegen! A talp, különösen az elülső részen található Yong Quan (K1) pont szoros kapcsolatban van a vesével. Viseljünk mindig meleg cipőt, felfázáskor áztassuk lábunkat meleg vízben, masszírozzuk a vesepontot minden este lefekvés előtt kb. öt percig.
  3. Kíméljük vesénket az agresszív gyógyszerektől.
  4. Éljünk kiegyensúlyozott szexuális életet, kerüljük a túlzásokat.
  5. Ügyeljünk az egészséges, megfelelő ritmusú, gyógyszerek által nem befolyásolt menstruációra.
  6. Terhesség alatt és a szülés utáni hónapban fokozottan ügyeljünk az egészséges életmódra. A kínai orvoslás szerint ez az időszak alapvetően befolyásolja az öregkori erőnlétet.
  7. Kerüljük az ijedtséget, pánikot, szívdobogást!

A „szervóra” (biológiai óra) alapján a vese egészsége szempontjából különösen fontos a délután 5 és éjfél közötti időszak. A vese délután 5 és 7 óra között kezd feltöltődni új energiával. Ilyenkor nem szabad túl sós, zsíros, nehéz ételt és alkoholt fogyasztani, ami károsítaná a vesét. A 10-11 óra közötti energiaállapot a legalkalmasabb a szexuális életre. 11 és hajnali 2 közé esik a szervezet – elsősorban a máj és epehólyag – pihenésének legfontosabb ideje: ezalatt a szexuális együttlét kerülendő, mert azzal meggátoljuk a szervezet energiával való feltöltődését a következő napra. Együttlét után nem szabad azonnal hideg italt, alkoholt, csípős ételt fogyasztani, dohányozni, ami károsítaná a nagy energiakifejtés után kimerült vesét.

A nők számára a vese egészsége és ennek következtében a hosszantartó fiatalság szempontjából különösen fontos a menstruáció, a terhesség, illetve a szülés utáni időszak.

A rendszeres menstruáció fenntartása fiatalkortól kezdve alapvető feladat. A távol-keleti orvoslás kerüli a hormontartalmú fogamzásgátlók alkalmazását. Kerülni kell a vese felfázását, melegen kell tartani a vesetájékot és az alsó húgyutakat, rendszeresen kell meleg gyömbér teát, angelikagyökér-levest és főzetet és más vesemeridián-melegítő és vérkeringés-javító teákat fogyasztani.

Terhesség idején fokozottan fontos a gyógyszerek, sugárzás, alkohol, dohányzás kerülése, a rendszeres vérkép-ellenőrzés, a nyomelem-pótlás. Fogyasszunk sötét színű és magokból készült ételeket, gombát, vöröskáposztát, szezámot, diót, jujubát. A vese és energiája szempontjából különösen jó hatású étrendi kiegészítők ilyenkor az enyves kuszagyűszű (Rehmannia), bazsarózsa-gyökér és csalángyökér.

A gyermek születése utáni hónap neve Kínában zuo yue – „ülő hónap”: ilyenkor a kismamát minden munka és erőfeszítés alól mentesítik, sőt gyakran a férj is szabadságot vesz ki, hogy csak vele törődjék. Úgy tartják: a nő egész további élete, egészsége és hosszú fiatalsága attól függ, mennyire sikerül regenerálódnia ebben a hónapban.

A vese erősítésére és regenerálására számos hagyományos recept létezik. Magyarországon is hozzáférhető a Kr. u. 1-2. század óta használt Liu Wei Di Huang Wanpirula a vese yin energiájának, és a Jing Kui Shen Qi Wan pirula a yang energiának a pótlására. A modern kínai gyógyászat ezek továbbfejlesztéseként, a nyugati orvostudomány eredményeivel és termékeivel való ötvözéseként dolgozta ki a mára már széles körben használt és nálunk is hozzáférhető Vese Meridián kapszulát és Xtramen tablettát.

A kínai közmondás szerint ki-ki önmagának legjobb orvosa. Önön múlik, hogy élete olyan hosszú és egészséges lesz-e, mint a legfejlettebb országok polgáraié. Ez pedig elsősorban a vese ápolásától függ, amelyet a kínai mondás értelmében olyan figyelemmel kell gondozni, mint egy kisbabát.

Közép-Európai Hagyományos Kínai Orvosi Egyesület

Szeretne többet tenni fiatalság, szépsége megőrzéséért, bőre, haja, körmei egészségéért? Támogatná testsúlycsökkentő diétáját? Látogasson el webáruházunk „Fogyókúra és szépségápolás” kategóriájába.