Menedzserbetegségek megelőzése

(szub – optimális egészség)

Modern világunkban gyakori panaszként keletkezik a fáradtság, rosszullét, koncentrációhiány, memóriazavar, álmatlanság és idegesség. Sok esetben hiábavalóak a laboratóriumi vizsgálatok, nem tudnak pontos diagnózist felállítani. Ahogy a modern orvostudomány egyre inkább magában foglalja – a biológiai elméleteken kívül – a pszichológiát és a szociológiát is, az emberek körében is egyre ismertté válik egy olyan testi és lelki állapot, amely a beteg és egészséges állapot között áll. Ez a legyengült testi állapot hagyományos biológia tesztekkel nem mutatható ki, viszont sok testi és szellemi bántalom lehet a velejárója. A Világ Egészségügyi Szervezete (WHO) ezt az állapotot „harmadlagos állapotnak”, illetve „szub-optimális egészségnek” nevezte el.

A kutatások azt is kimutatták, hogy a világ 50%-a él ilyen állapotban, amely a városi irodai dolgozókra, illetve a nőkre a legjellemzőbb. Ezek az emberek gyakran panaszkodnak fáradtságra, ezenkívül az étvágytalanság, fejfájás, alvászavar, zaklatottság, depresszió, koncentrációs zavarok, feledékenység, kiégés-szindróma és a nemi teljesítőképesség csökkenése is a szub-optimális egészségi állapot meglétének jele lehet. Ha hosszú időn keresztül élünk ebben az állapotban, egészségünk rohamosan egyre inkább romolhat és könnyebben eshetünk betegségek sorának áldozatává.

A modern ember – már fiatal kortól kezdve – többféle külső nyomásnak van kitéve, mint például a felvételi vizsgák, munkahelyi stressz, üzleti versengés, illetve családi és társadalmi instabilitások, amelyek állandó izgalmi állapotban tartanak bennünket. Ha nem tudjuk megfelelően szabályozni az életünket, vagy védekezni a külső hatásoktól, könnyen kerülhetünk szub-optimális egészségi állapotba. Mivel a jelenlegi orvostudomány még nem tudja ezt a jelenséget pontosan diagnosztizálni, ezért nem fordítunk rá elég figyelmet. Általánosságban, ha Ön nem szenved semmilyen észlelhető betegségben, viszont gyakran érez kimerültséget és legyengült testi és szellemi teljesítőképességet, érdemes több figyelmet fordítani egészségének javítására.

Az alábbiak lehetnek a szub-optimális egészségi állapot, vagyis a testi funkciók idő előtti romlásának okai:

  1. Túlzott stressz és nyomás: Ez az állandó izgalmi állapot hosszútávon emésztési bántalmakat, érrendszeri megbetegedéseket, agyi reflexek gyengülését és alvászavart okozhat. Ez az összetett probléma gyengíti az immunrendszert és növelheti a megbetegedések kialakulásának kockázatát.
  2. Egészségtelen életvitel és rossz szokások: Magas só, zsír és alkoholbevitel, sok tartósított és füstölt élelmiszerek fogyasztása, illetve az állandó ülőmunka, a mozgáshiány gyakran vezethet szub-optimális egészségi állapothoz.
  3. Külső környezetszennyezés hatása a belső egyensúlyra: A környezet szennyezés, a túlzott vegyszeranyagok bevitele a vízből és a levegőből, a mindennapi sugárzások gyakran a tudtunk nélkül negatívan befolyásolják egészségünket.
  4. Negatív pszichés és mentális ingerek: Ezek egyre több figyelmet kapnak a modern orvostudománytól, mivel sok betegség alap okozójának tartják.

A Hagyományos Kínai Orvoslás több ezer éven keresztül sok betegség megelőzési és egészség-fenntartási módszert gyűjtött össze. Ezek közül a „Huang Di Nei Jing”-ben (Kr.e. 475. a legrégibb császári orvosi könyv) feljegyezték, hogy „az egészséges állapot nélkülözhetetlen feltétele a ying és yang egyensúlya”. Ez bizonyíték arra, hogy a Hagyományos Kínai Orvoslás már több ezer éve felismerte ezt a köztes állapotot. Ezen megelőzési módszerek közül ismertetünk néhányat az alábbiakban:

  1. A megelőzés első feltétele a kiegyensúlyozott étkezés. Ehhez hozzátartozik a kevés zsírfogyasztás és az ételek változatossága. Törekedjünk a rendszeres étkezésre. A legfontosabb tényező, amit gyakran elhanyagolunk a gyors életvitelünkben, a jó minőségű reggeli fogyasztása. A Hagyományos Kínai Orvoslás tapasztalatai szerint a reggel 7-9 óra között legerősebbek az emésztési funkcióink. Ekkor kell biztosítanunk szervezetünk számára a szükséges aminosavakat és vitaminokat, hogy erővel telve indulhassunk neki a napnak. Évszakváltozáskor, frontjárásokkor vagy növelt stresszhelyzetekben figyeljünk oda az elegendő C-vitamin bevitelre. Immunrendszerünk erősítésére szedhetünk étrend-kiegészítőket, melyek pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum) és hernyógomba (Cordyceps sinensis) keverékének kivonatát tartalmazzák. Ez segít leküzdeni a stressz által kiváltott negatív hatásokat és növeli testünk reakcióképességét a nem várt helyzetekkel szemben.
  2. Jó minőségű alvás: Az optimális alvás érdekében feküdjünk le minél hamarabb. Idegrendszerünk számára a legjobb minőségű pihenést este 10 és hajnali 1 óra között tudjuk biztosítani. Eközben tud legjobban regenerálódni a májunk is, a másnapi energiánk ebben az időintervallumban termelődik. Immunrendszerünk ilyenkor erősödik meg a legjobban, hogy biztosíthassa az optimális védekezőképességet.
  3. A jó közérzet és a jókedv fenntartása: A hosszú irodai ülőmunkát gyakran szakítsuk meg rövid szünetekkel. Ekkor tornáztassuk meg a szemünket, nézzünk el a távolba, zöld helyekre. Kávészünet helyett tartsunk gyakran zöld tea és szűztea szünetet, mely nemcsak tisztítja és méregteleníti a szervezetet, de frissítő hatással van az agyunkra, serkenti a vérkeringést és a szellemi funkciókat. Ha adódik rá lehetőségünk, napozzunk minden nap 20 percet, hogy kioldjuk magunkból a stresszt, a depressziót és biztosítsuk jókedvünket.

Akupresszúrás technika is segíthet a depresszió ellen: hüvelykujjunkkal függőlegesen masszírozzuk a két mell közötti részt (R17 meridián pont, lásd a mellékelt ábrán) 20x egymás után, naponta kétszer.
Nyomjuk meg a mellkasunk középső részét hüvelykujjunkkal 20-szor, majd könnyedén ütögessük meg öklünkkel ugyanezt a helyet 5-ször.
Ismételjük meg ugyanezt a mozdulatsort a másik kezünkkel.
A terület finom masszírozásával boldogsághormon szabadulhat fel.

R17 meridián pont:

Szívvédő masszázs:

Jobb kezünkkel nyomjuk meg 10-szer a bal hónalj alatti inakat, ha zsibbadást érzünk, akkor hatásos.
Ugyanezzel a kezünkkel ütögessük meg a bal kar belső oldalát, felülről lefelé 20-szor, egyenletes közöket hagyva karunkon.
Ismételjük meg ezt a mozdulatsorozatot a másik kezünkkel a jobb karon.

A Hagyományos Kínai Orvoslás azt is javasolja, hogy a heti változásokat napi étkezéseinkkel szabályozzuk. A tradicionális ying yang elveit és a modern életvitel megfigyeléseit vettük alapul, hogy kidolgozzuk az alábbi, heti étkezési mutatót:

Hétfő – Májvédő nap: A hétvégi evés, ivás és szórakozás után fontos, hogy erősítsük máj meridiánunkat. Ezzel felkészülhetünk az egész hetes kihívásokra. Fogyasszunk tehát sok paradicsomot, papayát, sárgarépát, májból készült ételeket, igyunk sok zöldteát és joghurtot vagy magas probiotikumot tartalmazó étrend-kiegészítőket. Az aktív és inaktív probiotikumok is jó hatással vannak az alfatoxinokkal szembeni ellenállóképességünkre.

Kedd – Szív meridián ápoló nap: Nehezen induló hétfő után biztosítanunk kell magunknak a jó hozzáállást és jókedvet. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a szív játssza a főszerepet érzelmi állapotunk szabályozásában. Fogyasszunk galagonyát, lótuszmagot, jégretket, újhagymát és igyunk charanteát vagy lótuszteát.

Szerda – Léperősítő nap: A hét közepén kell szembesülnünk a legtöbb szellemi kihívással, gyakran aggodalmaknak és gondnak vagyunk kitéve. A hagyományos orvoslás szerint ezek az aggodalmak sérthetik a lépet. Ekkor kell sok illatos ételt fogyasztanunk, mint például pirított szezámmagot, diót és más magféléket, sütőtököt, köleskását vagy eperfa levélből készült lúgosító italport, melyek segítik helyreállítani a test sav-bázis egyensúlyát és egyben megkönnyítik lépünk munkáját.

Csütörtök – Tüdő meridián tonizáló nap: A negyedik munkanapon a hosszú megerőltetéstől gyakran érezhetünk oxigénhiányt, és belső égő érzést. Ekkor tüdőnket kell ápolnunk sok méz, propolisz és pecsétviaszgomba tartalmú termékek fogyasztásával. A szerzetesék körtéje és pirított ginkgo mag fogyasztása is elősegíti tüdőnk meridiánjának tonizálását.

Péntek – Vese energia védő nap: Az egész heti munka fáradalmai után védenünk kell vesefunkcióinkat, amely hatással van hormonegyensúlyunkra is. Ekkor fogyasszunk fekete fafülgombát, diót, mézes jujubát, tengeri algasalátát, igyunk méhpempő és ginseng kivonatból készült folyadékot, amely segít helyreállítani a vese energiáját. A csalántea és a C-vitamin is elősegíti ennek fenntartását.

Szombat – Méregtelenítő nap: A hétvégén és munkaszüneti napokon fordítsunk több figyelmet egészségünkre. Szerezzünk be friss zöldségeket, gyümölcsöket és kezdjük a napot tisztító italokkal, mint például szűztea, aloe vera ital, vagy krizantém virág tea. Frissen facsart gyümölcslevek fogyasztása pótolja szervezetünk számára a szükséges folyadékot és vitaminokat. A zöldbab vagy a mungóbab is fontos szerepet játszik a test méregtelenítésében.

Vasárnap – Lelki felfrissülés napja: A vasárnap legyen a családé, a barátoké. A nagy vasárnapi ünnepi családi ebéd során boldogsághormon termelődik. Hallgassunk kellemes zenét, sportoljunk, kiránduljunk a friss levegőn barátainkkal, amely hozzájárulhat belső egyensúlyunk, egészségünk megőrzéséhez. Legyen Ön is boldog!

A modern világban állandó változássokkal kell szembesülnünk, nemcsak társadalmi szinten, de környezeti szempontból is. Minden korosztályban (fiatal, felnőtt, idős) nagyobb figyelemmel kell lennünk saját testi egészségünkre, nemcsak a beteg, hanem már a félegészség állapotban is. Legnagyobb kincsünk az egészségünk, törődjünk vele! Soha nem lehet elég korán elkezdeni az egészségtudatosságot, melyre az alábbi kínai közmondások is utalnak:

  • „Ifjúkorban alapozzuk meg egészségünket, így előzzük meg a súlyos betegségeket.
  • „Felnőttkorban minden rossz behatás ellen védekezzünk, őrizzük energiánkat.
  • „Idős korunkra ápoljuk szellemünket, éljünk szabadon.

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!