Vese védelme és táplálása

Számos civilizációs betegséggel kell szembenéznünk felgyorsult világunkban. A rossz táplálkozási szokások, a testmozgás hiánya és más okok miatt a magas vérnyomás, a cukorbetegség előfordulási gyakorisága folyamatosan emelkedik, melyek gyakori következménye a krónikus vesebetegség kialakulása. 2014. március 13-án immáron 9. alkalommal került megrendezésre a Vese Világnapja a Nemzetközi Nefrológiai Társaság és a Nemzeti Vese Alapítvány kezdeményezésével. A vesefunkció fokozatosan csökken a kor előrehaladtával, s a társadalom fokozott elöregedése által az idős korosztály krónikus vesebetegsége különösképp közegészségügyi problémának számít. Éppen ezért az idei rendezvény fő témaköre az időskori krónikus vesebetegség, amely hatására felerősödött a megelőzés eszközeinek jelentősége. Szomorú tény, hogy sok ember nem szánt elég figyelmet az akut vesebetegségre, amely az idő múlásával átalakul krónikus vesebetegséggé.
A hivatalos statisztikák szerint ma Magyarországon minden tízedik ember érintett valamilyen vesebetegségben, évente mintegy 500-600 vesebeteg szorul gondozásra, 270-300 beteg kap új vesét, és csaknem 6500 krónikus veseelégtelenségben szenvedő beteg életben maradását biztosítja a művesekezelés.

A TCM (Hagyományos Kínai Orvoslás) szerint a vese alapvető állapota az emberi élet hosszúságának és egészségünk megőrzésének kulcsa, a vese ’jing-esszenciájával’ és a vese qi energiájával kapcsolatos. Akkor tudunk egészségesek és energikusak maradni, ha a vese ’jing-esszenciája’ és a vese qi energiája telített, azaz erős. Ellenkező esetben, a test harmonikus állapota felborul, ezáltal különböző betegségek, rendellenességek alakulhatnak ki. A vese táplálása során oda kell figyelnünk az egészséges életmódra, amelyhez hozzátartozik, hogy mellőzzük az éjszakázást, korán feküdjünk le és keljünk korán. Mértékkel fogyasszunk csípős és fűszeres ételeket, és törekedjünk a kiegyensúlyozott, örömteli élet kialakítására, fenntartása.

  • 1. ’Jing-esszencia’ táplálása és vese védelme

A vese ’jing-esszenciájának’ táplálása elsősorban a mértékletes szexuális életmód függvénye. Fontos, hogy a szexuális együttlét után elegendő idő szánjunk a pihenésre, a fizikai erő visszanyerésére. Ha fáradtak vagyunk, mellőzzük a szexuális életet. Az egyén korától, fizikai állapotától és egyéb tényezőktől függ a szexuális aktusok száma. A fiatalok általában heti 2-4 alkalommal, a középkorúak heti 1-2 alkalommal, míg az idősebbek havi 1-2 alkalommal létesítenek testi kapcsolatot.
Az emberi élet előrehaladtával gyengül a vese qi energiája. A TCM filozófiája szerint vese ’jing-esszenciájának’ mértéke határozza meg az élettartamot. Ha a ’jing esszencia’ kevés, a vese qi-je is romlik.

  • 2. Étkezéssel a vese táplálásáért

Vesében lévő ’jing-esszenciának’ és a vese qi-nek szüksége van az élelmiszerek adta táplálásra, csak így maradhat erős. A vese kedveli a meleget. Vesegyengeségre számos vesetápláló élemiszer létezik, mint például a dió, a goji bogyó, a bárányhús, a gyömbér és egyéb melegséget kiváltó ételek. A fekete bab, fafül gomba, fekete szezámmag és általánosan a fekete élelmiszerek is jótékony hatással vannak a vesére, érdemes többet fogyasztani belőlük. A TCM szerint a vese gyengeségnek két fajtája ismert; az egyik a yin gyengeség, a másik a yang gyengeség. Yin gyengeségnél goji bogyóból készült tea fogyasztása javasolt a vese „esszenciára” gyakorolt jótékony hatása miatt. Yang gyengeség esetén báránylevest és metélőhagymát ajánlanak, mert melegítik a vesét és erősítik a yang qi-t.

  • 3. Sport a vese erősítésére

A vese szempontjából fontos a végtagok funkcionális mozgatása, beleértve az egyéb szövetek, az ízületek, inak mozgatását, hiszen ezek szoros kapcsolatban vannak a vesével. Gondot kell fordítani a rendszeres testmozgásra, hogy az inak és csontok egészségesebbek legyenek és a vérkeringés is akadálymentesen működjön. Ideális sporttevékenységek a séta, a kocogás, a fitnesz. Ha kitartóan végezzük a számunkra legmegfelelőbb mozgásformát, úgy erősítjük testünket és vesénket is.

  • 4. A masszázs vesetámogató hatása

A Hagyományos Kínai Orvoslás (TCM) szerint a kínai masszázsterápia akadálymentessé teszi a qi áramlását a meridiánok csatornáiban, ezáltal segítve a vérkeringést, továbbá yang erősítő és veseerősítő hatása is említésre méltó.

  • 5. A táplálkozás és az egészség

A TCM úgy véli, hogy a veseműködés zavara két okra vezethető vissza; az egyik yin hiányú, a másik yang hiányú. A yin hiány klinikai megnyilvánulása a derékfájás, az erőtlen lábak, a szájszárazság, az ingerlékenység, a meleg tenyér, fokozott verejtékezés. Ilyen tünetek esetén ajánlott a Vese Meridián kapszula, a Liu Wei Di Huang pirula, és a Vese Meridián tea. A yang hiány klinikai megnyilvánulása a derék- és lábfájdalom, a hideg végtagok, a szexuális vágy csökkenése, valamint a gyakori vizelési inger. Ilyenkor ajánlott a Jin Gui Shen Qi pirula, Goji bogyó, Goji+MACA kapszula és a Goji+C juice.

Támogassa egészségét a Dr. Chen Patika termékeivel!  Válogasson kényelmesen webáruházunk kínálatában!