Tavaszi ügyek

Tavaszra az ember eljut oda, hogy fölélte szinte az összes felhalmozott raktárkészletét mind vitaminokból, mind ásványi anyagokból, és ezeknek köszönhetően az életerejéből is. Tél végén, tavasz elején alig várjuk végre az első friss zöldségek megjelenését – nem is szólva az eperről, amelynek látványa igazi, vérbeli örömöt okoz a piacon.

Mindenki ismeri a tavaszi fáradtság jelenségét: amikor látszólag minden ok nélkül bágyadtnak, aluszékonynak érezzük magunkat, sőt olykor fejfájásról, szédülésről, ingerlékenységről panaszkodunk. Persze ilyenkor nem betegségről van szó, hanem egy kellemetlen állapotról, amely a szervezet tavaszi üzemmódba állását kíséri, és megvannak a maga fiziológiai okai.

Felborul a hormonháztartás: mivel a téli időszakban hosszabbak az éjszakák, fokozódik a sötétben végbemenő melatonintermelés, ami megnövekedett alvásigényt jelent. Tavasszal azonban egyre hosszabbá válnak a nappalok, kevesebb időt töltünk sötétben, amitől kevesebb melatonin termelődik a szervezetünkben, ez pedig átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét ciklusában. A másik említésre méltó hormon ebben az összefüggésben a szerotonin, a „boldogsághormon”, amelynek képződését viszont a fény fokozza, így a hosszú téli időszak után komoly szerotoninhiánnyal nézünk szembe, ami az örömtelenség, levertség magyarázata lehet.

A hormonháztartás mellett az életmód is jelentős hatással van a tavaszi fáradtság és ezzel együtt a zsírpárnák kialakulására: mivel télen hajlamosak vagyunk nehéz, zsíros ételek fogyasztására, ez meglehetősen megviseli és elnehezíti szervezetünket. Ráadásul a hidegben kevesebbet is mozgunk, hiszen leginkább a négy fal közé zárva éljük mindennapjainkat.

Magyarul egyszerű életmódbeli változtatásokkal is sokat segíthetünk magunkon: táplálkozzunk megfelelően, fogyasszunk sok friss zöldséget és gyümölcsöt; mozogjunk többet; tartózkodjunk hosszan szabad levegőn – és persze használjuk ki a természet ajándékainak, a gyógynövényeknek a jótékony hatásait.

Balzsamkörte

A balzsamkörte a tökfélék családjába tartozó trópusi cserje. Gyógynövényként a terméseit fogyasztjuk szárítva, kapszulaként vagy teaként. Szerepe van a vér cukor- és koleszterinszintjének szabályozásában, illetve segíti a méregtelenítést.

Gojibogyó (Lycium, ördögcérna, farkasbogyó)

A lícium termését keleten az „örök élet” forrásának hívják. Aszalt gyümölcsként és készítményként is fogyasztható. A kínai gasztronómia sokat használt hozzávalója, isszák teaként, vagy a mazsolához hasonlóan belesütik süteményekbe, belefőzik rizsételekbe. Sok vitamint, ásványi anyagot és többféle antioxidánst (béta-karotint, zeaxantint) tartalmaz. Támogatja az immunrendszert a kórokozókkal szembeni védekezésben.

Csüdfű

A hüvelyes növények családjába tartozó, pillangós virágzatú növény, amelynek a gyökerét használjuk terápiás célokra. Erősíti a csít, fokozza a test ellenálló erejét, serkenti a szövetek regenerálódó képességét. Hozzájárul a keringési rendszer egészségének fenntartásához, a normál vérnyomás és az egészséges vércukorszint megőrzéséhez. Támogatja a fizikai és a szellemi kiegyensúlyozottságot és a vese kiválasztó funkcióját. Fáradtság és kimerültség esetén gyakran használják ginzenggel együtt.

Ördögnyelv

Jellegzetes, nem épp kellemes külsejű és szagú virágot fejlesztő gumós növény, amelynek a gyökerében van a gyógyító ereje. Vízzel elkeverve kocsonyás masszát képez, ami a szervezetbe kerülve változatlan formában halad végig az emésztőrendszeren. Útja során azonban számos hasznos funkciót ellát, többek között serkenti a bélmozgást, a gyomor és a belek működését, és eltelíti a gyomrot, aminek következtében csökken az étvágy. Nagyon lassan halad át az emésztőrendszeren, így igen hosszan képes fenntartani a jóllakottság érzését. Jó hatással van a cukorbetegségre, mivel lassítja a szénhidrátok felszívódását, ezáltal nem emeli meg túlságosan a vércukorszintet, sőt az inzulinigényt is csökkenti. Magas rosttartalma miatt hatékonyan hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez.

Kudzu

Szép virágú kúszónövény, amelynek szintén a gyökerét alkalmazza a fitoterápia. Rendkívül jó méregtelenítő növény, felgyorsítja a mérgező anyagok távozását a szervezetből, segíti a máj regenerációját és méregtelenítését. Az idegrendszerre is jó hatással van: pozitívan befolyásolja az agy szerotonin- és dopamintermelését, ezáltal javítja a kedélyállapotot. Segíti a szervezet regenerálódását, hozzájárul a vérnyomás és a szívműködés stabilizálásához. Csökkenti a fejfájást és az izomfájdalmakat.

Máriatövis

A kínai orvoslás úgy tartja, hogy a téli időszak legyengíti a májat, így tavasszal ezt a szervünket kell erősítenünk, amire máriatövist tartalmazó készítmény szedését javasolja. A máriatövis segíti a megfelelő májfunkció fenntartását, ezzel a szervezet számára toxikus anyagok eltávolítását. Hozzájárul a máj és az epe egészségének megőrzéséhez, a májszövet és a májsejtek regenerálódásához.

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!