A türelem egészséget terem

Gondos odafigyeléssel étkezve a megelőzésért és a gyógyulásért

Egy ősi kínai mondás szerint, ha a gyomor chije erős, az az életenergia erejét jelenti. A táplálkozás a HKO számára sokkal több pusztán energiabevitelnél – eszköz arra, hogy egészségesen tartsuk a testet, megelőzzük a betegségeket, vagy ha már kialakultak, kezeljük őket.

Dr. Chen Zhen úgy gondolja, hogy a világ betegségeinek nagy része következetes, azaz mindennapi helyes táplálkozással megelőzhető, illetve ha már kialakult, akkor enyhíthető, akár gyógyítható is.

Alapelvek

Az étel szempontjából a legfontosabb szabály, hogy mindig legyen friss és meleg. A frissesség azt jelenti, hogy ne kémiai anyagokkal telített és kezelt készételt válasszunk, a meleg étel pedig azért fontos, mert a gyomor a meleget szereti, a hideg rosszat tesz a működésének. Akinek energiahiányos, gyenge a gyomra, annak nem szabadna sok nyers és hideg ételt fogyasztania, ezekre csak kísérőként gondoljunk. Például vacsora mellé férfiaknak egy paradicsom (a prosztataműködés támogatására), nőknek pár szem eper, cseresznye, kivi.

Igyekezzünk rendszeresen, meghatározott időközönként enni, és amikor asztalhoz ülünk, adjuk meg a figyelmet a tevékenységünknek: együnk tudatosan, lassan, alaposan rágjunk meg mindent.

Táplálkozzunk változatosan, kerüljön a tányérunkra mindenféle tápanyagtartalmú, színű és ízű étel. A HKO szerint az öt legfontosabb szervünknek megfeleltethető öt szín és öt íz: a gyomor színe a sárga, íze az édes; a máj színe a zöld, íze a savanyú; a tüdő színe a fehér, íze a csípős; a vese színe a fekete, íze a sós; a szív színe a piros, íze pedig a keserű. Ezek gondos megválasztásával a nekünk fontos szervre tudunk hatni. Ha tehát például a tüdőnket szeretnénk erősíteni, főzzünk egy gyömbéres-mézes körtekompótot, hiszen a fehér színű körte a gyömbér csípős ízével tökéletes lehet erre a célra.

Reggeli

A gyomor időszaka a HKO által alkalmazott szervóra alapján reggel 7 és 9 közé esik, ezért is igaz a mondás, miszerint reggelizzünk úgy, mint egy király. Hongkongban reggel sorban állnak az emberek a reggelizőhelyeknél, és a magyarok apró reggeliadagjához képest rengeteget esznek, mindenféle gőzben párolt ételt: kis rákokat, csirkelábat és pirított zöldségeket. Kényelmesen, hosszú ideig, akár két órán keresztül is reggeliznek. A magyarok közül ezzel szemben sokan kihagyják ezt az étkezést, vagy ha mégsem, akkor is keveset esznek, és általában hideget. A meleg étel ilyenkor is jobb lenne, ezért reggeli esetén döntsünk inkább a tojásból készült fogások vagy a főzött kásák mellett.

Ebéd

Az ebéd ideje a szervóra szerint a szív 11 és 1 óra közötti időszakára esik, töltsük tehát együtt a kollégákkal, a családdal, jó hangulatban: beszélgessünk, érezzük jól magunkat. Utána pihenjünk egy kicsit, és 1 órakor már vissza is térhetünk a munkánkhoz, a kötelezettségeinkhez. Ez biztosítja, hogy egész nap frissek legyünk.

Vacsora

A vacsorának könnyűnek kell lennie, ilyenkor már nem szabad nehéz, zsíros fogásokat enni – ne terheljük este a májat, amelynek a dolga a vér megtisztítása, amit a szervóra szerint éjszaka 1 és 3 óra között végez. Ha este könnyű ételt eszünk, például joghurtot, egy paradicsomot, pár szem cseresznyét, ez megkönnyíti a máj dolgát. Nem szabad túl sok cukrot, szénhidrátot sem fogyasztani vacsorára, mert ennek az energiáját már nem használjuk el lefekvésig, és a fölösleges szénhidrátból a szervezet zsírt gyárt, ami elhízáshoz vezet. És ilyenkor túl sós se legyen az étel, mert ez pedig a vese számára jelent terhet.

A lényeg

A kezelés fontos, de a megelőzés, a prevenció még fontosabb. Oda kell figyelnünk az étrendünkre, meg kell válogatnunk, hogy mit eszünk. Ha valaki ismeri a problémáját, például tudja, hogy cukorbeteg, tudatosan odafigyelhet, hogy lehetőleg sok fahéjat fogyasszon: készítsen fahéjas ételeket, tegyen fahéjat a kávéjába, főzzön magának fahéjteát és így tovább. Ha télen elérkezik az influenza időszaka, használjunk gyömbért az immunrendszerünk erősítéséért. Ha odafigyelünk magunkra, és a természet erejével (gyógynövényekkel és gyógyító ételekkel) karban tartjuk a szervezetünket, sokkal kisebb eséllyel betegszünk meg, és nem kell mesterséges, kémiai szerekkel (antibiotikumokkal, szteroidokkal) terhelnünk a testünket. Ez a módszer persze lassabb, mint a gyógyszerek kiváltotta azonnali hatás, tehát türelmesnek kell lenni, de hosszú távon a gyökérokot szünteti meg, nem csak a tünetet kezeli.

(forrás: Dr. Chen Patika magazin 2019. tavasz)

A Dr. Chen Patika számos terméket ajánl az emésztés támogatására.  Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!