Egészségmegőrzés keleti módon

Hogyan kerülhetjük el a megfázást?

A TCM, vagyis a Hagyományos Kínai Orvoslás felfogása szerint a megfázásból sok más betegség eredhet, akár az influenza is. Ennek oka nem más, minthogy a megfázás legyengíti a természetes védekező rendszerünket.

Immunrendszerünknek nap mint nap különböző baktériumok és vírusok támadásaival kell szembenéznie. A hideg és nyirkos téli időszakban, amikor kevés a napfény, szervezetünk még nehezebben bírkózik meg ezzel a feladattal. Bizonyos kórokozók a szervezettel érintkezve mutálódnak, s az eddig hatékony ellenszerek már nem alkalmasak a védekezés erősítésére, a megfelelő vakcina kifejlesztése pedig évekig is eltarthat.

A tudomány nehezen tud lépést tartani a kórokozókkal. Ha az immunrendszer egészségesen működik, akkor ellenanyagot termel a kórokozók elpusztítására, viszont ha különböző hatások miatt – túlzott fáradtság, hideg időjárás, stressz, egész napos zárt térben tartózkodás okozta oxigénhiány – legyengül szervezetünk, a kórokozók szinte szabad utat kapnak.

A Hagyományos Kínai Orvoslás a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, ezért az influenza ellen is egészséges és hatékony módszert, a természetes gyógynövényeket ajánlja az immunrendszer megerősítésére, kiegészítve a helyes életmóddal és táplálkozási tanácsokkal. Amennyiben fokozottabban ki vagyunk téve a fertőzés veszélyének (pl. sok emberrel történő napi érintkezés, idős, legyengült szervezet), vagy háziorvosunk javasolja, érdemes influenza elleni védőoltást is kérnünk.

Erősítsd immunrendszered!

Az Echinacea, a Ginseng, az Astragalus (Csűdfű) gyökér, a Cordyceps Sinensis (Kínai Hernyógomba), Rózsagyökér, a Ganoderma Lucidum (Pecsétviaszgomba), méhpempő, valamint méhészeti termékek és a C-vitamin erősítik az immunrendszert, amelyen keresztül serkentik az interferon termelést, amely a vírusok szaporodását gátló fehérje. Ezt a fehérjét szervezetünk különböző védekező sejtjei termelik.
A szakemberek szerint – egy normál életmódot folytató ember esetén – napi 500-1000 mg C-vitamin bevitelével, valamint a fent említett gyógynövények, vagy azok kombinációinak fogyasztásával jelentősen csökkenthető a megbetegedés kockázata.
Az influenzás fertőzésekkel szembeni ellenállóképességet emelhetjük, ha Grapefruit cseppeket Echinaceaval használunk, vagy Astragalus gyökeret főzünk gyömbértartalmú teával.
Hasznos recept lehet a légutak védelmére, ha 15 gramm újhagymát, 30 gramm jégcsap retket, 4 szem aszalt jujuba gyümölcsöt főzzünk egy liter gyömbér teával 15 – 20 percig, majd langyosan elfogyasztjuk. Magyarországon is megvásárolható már a gyömbéres Echinacea tea és mézes gyömbér tea, amely szintén hatékony lehet a megelőzésben.
Köhögés esetén 10 db ginkgo magot és egy felaprított körtét 3 dl vízben főzzünk meg, és végül adjunk hozzá két evőkanál mézet. A kellemes ízű kompótot gyermekek és idősebbek is szívesen fogyasztják.
Idősek, várandós nők és gyermekek esetében a napi bevitt C-vitamin mennyiséget emeljük meg. Fogyasszunk gyakran erős paprikát, jujubát, sütőtököt, paradicsomot, lila hagymát, galagonyát és egyéb piros színű zöldséget, gyümölcsöt. Édes, hideg üdítőitalok helyett fogyasszunk inkább mindennap aloe vera juice-t, vagy meleg teát.

Gyógyító izzadás

Japán kutatók kimutatták, hogy a zöld teában található catechin (EGCG) gátolja az influenza kórokozók szaporodását. Ha úgy érezzük, megfáztunk, minél előbb igyunk egy nagy bögre meleg, mézes gyömbér teát zöldteával, vagy echinaceával. A Banlangen tea napi háromszori fogyasztása szintén nagy segítség lehet megfázás esetén. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint az izzadás erősíti a tüdő védekezését, ezáltal segít a gyógyulásban.
A gyermekek, a legyengült szervezetű, illetve idősebb emberek figyeljenek oda emésztőrendszerük megfelelő működésére. Kerüljék a nyers, hideg, a zsíros és olajban sült ételeket, helyettük érdemes több meleg, illetve folyékony ételt fogyasztani. Ajánlott a marhahús, a csirkeleves, rizskása stb. Reggelente ébredés után éhgyomorra 2-3 dl langyos mézes víz elfogyasztásával kezdjük a napot, így segítve a belek normális működését. A szűz tea hatóanyagai szintén kedvezően hathatnak emésztőrendszerünkre.

A szoba hőmérséklete és a páratartalom

A megfelelő páratartalom segítségével fokozhatjuk a felsőlégutak ellenállóképességét.
Lakóterünk ideális hőmérséklete 20-22 C fok, 70 százalékos páratartalom mellett. Ha lakásunk túlfűtött, gyengíti immunrendszerünket. A belső páratartalmat emelhetjük párologtatók és gyógynövény inhalátorok segítségével, amelybe különböző illóolajokat cseppenthetünk, például citromolajat, csillagánizs olajat, fahéjolajat, vagy aloe teát. Megfelelő páratartalom mellet a kórokozók fertőzőképessége csökken, ezért a száraz levegő mindenképpen kerülendő.
Napos időben szellőztessük át a helyiséget naponta 5 percig.
Kisebb az esélye annak, hogy megbetegszünk, ha lakásunkat fertőtlenítjük. Kínában a lakóhelyiségeknek van egy közismert fertőtlenítési módja, melyet étkezési ecettel végezhetünk el. Felforrósított serpenyőbe vagy wokba ecetet töltünk, és 5-10 percig hagyjuk párologni. Erre az időre csukjuk be az ajtókat, ablakokat.
Ugyanezt a módszert alkalmazhatjuk az üzletekben kapható párologtatók segítségével is. Hagyjuk, hogy a készülékben felforrjon az ecet és annak párája betöltse a helyiséget. Minden szobához 50 ml étkezési ecetet használjunk, amit súlyos járványos időszakban 100 ml-re emelhetünk. Az egyszerű, de hatékony eljárást ismételjük egymás követő 5 napon keresztül.

Hogyan előzzük meg a fertőzéseket?

  • A gyermekek, az idős emberek és a legyengült fizikai állapotban lévő egyének lehetőleg ne menjenek nagy társaságba, kerüljék a tömeget és a levegőtlen, fülledt, oxigénhiányos helyiségeket, hiszen ott jóval nagyobb a fertőzés esélye.
  • Külső környezetünk tele van baktériumokkal és különféle kórokozókkal, ezért miután hazaérkeztünk szappannal, melegvízzel alaposan mossunk kezet. Sós vízzel öblögessük át a szánkat és torkunkat, ha szükséges mossuk át orrunkat is tiszta vízzel. Az utcán viselt kabátunkat, külső ruházatunkat tartsuk távol a hálószobánktól, hiszen a szennyeződésekkel megtelepedhetnek rajta a kórokozók is. A legjobb, ha hazaérésünk után azonnal átöltözünk, ne felejtsük el a cipőt sem lehúzni az előszobában!
  • Javasolt fokhagyma vagy valamilyen fokhagymát tartalmazó termék rendszeres fogyasztása, mert hatóanyagainak köszönhetően segít fenntartani a légutak egészségét, illetve hasznos segítség lehet a már kialakult légúti panaszok esetén is.
  • Influenzás időszakban különösen fontos, hogy szervezetünket méregtelenítsük, amely leghatékonyabban a mindennapos salaktalanítással érhető el. A TCM szerint a belek és a tüdő szoros összefüggésben vannak. Amennyiben a belek tiszták, normálisan működnek, úgy a tüdő védekező rendszere hatékonyabban működik.
  • Végezzünk rendszeresen valamilyen testmozgást, ami lehet séta, úszás, futás, hegymászás, labdajátékok, vagy bármi más, amihez kedvet érzünk. Ezzel növeljük a test hideggel szembeni tűrőképességét és immunrendszerünk is erősödik.
  • Az influenza elleni vakcina egy évig marad hatásos a szervezetben: mivel a kórokozók folyamatosan változnak, ezért az idős, legyengült embereknek érdemes minden évben újra beadatniuk az influenza elleni védőoltás

Aludjunk eleget

A téli egészségmegőrzés egyik legfontosabb eleme a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Hogy kellemesen pihenjünk, lefekvés előtt áztassuk lábunkat melegvízbe és igyunk 1 deciliter meleg tejet.
Ne feküdjünk le túl későn és lehetőleg ne teli gyomorral. A minőségi alvás erősíti saját védekező rendszerünket. A TCM szerint a legjobb minőségű alvás este 11 és hajnali 1 óra között lehetséges. Ilyenkor tud szervezetünk a leghatékonyabban feltöltődni.
A Chicago-i Egyetem kutatói kísérletekkel bizonyították, hogy azoknak a szervezetében, akik naponta csupán 4 órát alszanak – összehasonlítva a 7,5-8,5 órát pihenőkkel – , az antitestek mennyisége a felére csökken, rontva ezzel a test természetes védelmét.  ((vége))

Keleti bölcsesség

Egy kínai közmondás szerint, ha elég erős a belső energiánk (Zhen Qi), a betegség (Xie) nem vehet erőt rajtunk.  ((vége))

Kevés beteg – jó orvos

A kínai orvoslásban nagy hangsúlyt kap a megelőzés. Az egykori Kínában az volt a legelismertebb orvos, akinek csak egészséges páciensei voltak. Manapság sem tesz jót egy gyógyító hírnevének, ha a sok a beteg páciense.

A Hagyományos Kínai Orvoslás holisztikus szemlélete szerint az emberi szervezetben lejátszódó folyamatok egymással összefüggésben vannak. Éppen ezért az influenza ellen fontos a védekezés 4-es mechanizmusa. Az első a megelőzés és az immunrendszer erősítése. Második a már bekerült kórokozok eltávolítása a légutakból és a szervezetből egyaránt. Harmadik a tüdő belső hőmérsékletének csökkentése. Negyedik a salaktalanítás, amellyel a beleket tartjuk tisztán, ezzel is távoznak a kórokozók.

Dr. Chen Zhen
A hagyományos kínai orvoslás professzora

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!