Influenza-megelőzés hagyományos, keleti módszerei

Télen, a hideg, zord időben, amikor a nappalok rövidek és az éjjelek fagyosak, kiemelt jelentőséggel bír testi és lelki egészségünk megőrzése.

A tél egyik legáltalánosabb betegsége az influenza, elsősorban a légutakat érintő, vírusos eredetű betegség, amely komoly járványokat okozva alaposan megkeserítheti ezen időszakot. Általában egyszerű lefolyású, ám előfordulhat, hogy bakteriális felülfertőződést okozva, a szövődmények súlyosabb állapothoz vezetnek. Tünetei között szerepelhet a magas láz, a levertség érzése, az izomfájdalmak és a hidegrázás. Az első tünetek a betegség bekövetkezése előtt 24-48 órával jelentkeznek. Hogy mégis hogyan tehetünk ellene? – arra a következőkben adunk választ.

A Hagyományos Kínai Orvoslás (Traditional Chinese Medicine – TCM) alapfilozófiája arra tanít minket, hogy a betegséget megelőzni és nem pedig kezelni kell. Természetesen, a megelőző szemléletnek is megvannak a maga jól strukturált feltételei. Az évezredes hagyományokra építő életszemlélet és a nyugati modern eszközök együttese egy hatékony védelmi rendszert hoz létre a betegségek megelőzésére, illetve azok kezelésére. E mechanizmus az influenza ellen is hatásos védelmet nyújthat.

A hatékony védelmi rendszer kiépítése csak abban az esetben lehetséges, ha odafigyelünk a helyes életmódra. Ne feledje, az egészség befektetés! Mit és mibe fektetünk be? Természetesen az összegyűjtött ismereteket az egészséges életmódról, az időnket, energiánkat, s mindezt a jövőnkbe.

A helyes táplálkozás elveinek ismeretében figyelnünk kell a megfelelő tápanyag-bevitelre. A zsiradékok, fehérjék, ásványi anyagok, vitaminok és a szénhidrátok egyaránt szükségesek a szervezet egészséges működéséhez. Kerülje a hideg, a túlzottan meleg és a zsíros ételeket. Mindezek figyelmen kívül hagyása csökkentheti az ellenálló-képességet és rontja a fizikai aktivitást. Mindenképpen javasolt egyes növényi eredetű élelmiszerek fogyasztása, így a gyömbér, kurkuma, fokhagyma, jujuba, paradicsom, lilahagyma, galagonya. Azt mindenképp figyelembe kell vennünk, hogy az esti evés kihat az alvás minőségére. Alvás előtt ne fogyasszunk nehéz ételt, ne legyen túl cukros, szénhidrátban gazdag – vacsorára egy saláta tökéletes.

A vitaminok szerepe felértékelődik a téli hónapokban. A C- és D-vitamin nagyban erősíti az immunrendszert. Az előbbiről mindenképp megemlítendő, hogy immunerősítő hatása abban az esetben jelentkezik, ha a napi átlagbevitel mintegy 500-1000mg között alakul. A téli hónapokban a magyar lakosság 70 százaléka D-vitamin-hiányos a napsugárzás hiányában, de az étrend kiegészítésével mindez pótolható.

A stresszmentes életmód szintén hozzájárul szervezetünk ellenálló-képességének növeléséhez. A stressz méregként hat a szervezetre, így egy nehezebb időszak számos egészségügyi probléma melegágya lehet. Az, hogy szervezetünk készültséget rendel el és feszült állapotba kerül, alapvetően nem baj és nem is egészségtelen. Akkor csúszik át a számunkra veszélyes zónába, ha a stresszes állapot tartóssá válik. Meg kell tanulnunk, hogyan kezeljük pozitívan az elkerülhetetlen stresszhelyzeteket. Fontos a társas kapcsolatok ápolása és a normális időbeosztás kialakítása is.

A feszült helyzetek kezelésében segítségünkre lehet a rendszeres testmozgás, amely akkor frissít fel a legjobban, ha oxigéndús levegőn végezzük. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a túlzásba vitt sport épp oly káros is lehet, mint a mozgásszegény mindennapok.

Az életmód számos eleme összefügg a már korábban említett tényezőkkel. A táplálkozás, a testmozgás és a stresszes életvitel erőteljesen befolyásolja a bioritmust, amelyre szintén jelentős figyelmet kell fordítani. Kutatások kimutatták, hogy az ellenálló-képessége sokkal jobb azoknak, akik napi 7,5-8,5 órát alszanak, azokhoz viszonyítva, akik csupán 4 órát. Lefekvés előtt vegyen egy forró lábfürdőt. Ezt addig csinálja, míg homloka verejtékezni nem kezd. Igyon egy krizantém teát, amely jó hatással van a májra és javítja az alvás minőségét.

Környezetünk levegőjének tisztasága, minősége szintén olyan életmódbeli tényező, amely befolyásolhatja szervezetünk védekező mechanizmusát. A beltéri levegő ideális értékei: 18-22 fokos, 70% páratartalmú, folyamatosan fertőtlenített levegő.

Mindenképp ügyeljünk a megfelelő higiéniára. Fordítsunk kellő figyelmet a rendszeres kézmosásra és szájöblítésre, tekintettel arra, hogy környezetünkben a levegő számos baktériumot tartalmazhat. Ezen hatás erősítése érdekében fogyasszon gyakran fokhagymát. Immunerősítő hatásán túl a fokhagyma antibakteriális és gombaölő hatású is.

Mindezek együttes betartása jelentősen csökkentheti a megfázásos betegségeket, így az influenza kialakulását. Ezek ismeretében az Ön kezében van az egészségmegőrzés kulcsa.

Jó egészséget kíván Önnek,

a Dr. Chen Patika!

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!