Légúti fertőzések megelőzése

A Hagyományos Kínai Orvoslás tanácsaival

  • A gyermekek, az idős emberek és a legyengült fizikai állapotban lévő egyének lehetőleg ne menjenek nagy társaságba, kerüljék a tömeget és a levegőtlen, fülledt, oxigénhiányos helyiségeket, hiszen ott jóval nagyobb a fertőzés esélye.
  • Külső környezetünk tele van baktériumokkal és különféle kórokozókkal, ezért miután hazaérkeztünk szappannal, melegvízzel alaposan mossunk kezet. Sós vízzel öblögessük át a szánkat és torkunkat, ha szükséges mossuk át orrunkat is tiszta vízzel. Az utcán viselt kabátunkat, külső ruházatunkat tartsuk távol a hálószobánktól, hiszen a szennyeződésekkel megtelepedhetnek rajta a kórokozók is. A legjobb, ha hazaérésünk után azonnal átöltözünk, ne felejtsük el a cipőt sem lehúzni az előszobában!
  • Javasolt fokhagyma vagy valamilyen fokhagymát tartalmazó termék rendszeres fogyasztása, mert hatóanyagainak köszönhetően segít fenntartani a légutak egészségét, illetve hasznos segítség lehet a már kialakult légúti panaszok esetén is.
  • Influenzás időszakban különösen fontos, hogy szervezetünket méregtelenítsük, amely leghatékonyabban a mindennapos salaktalanítással érhető el. A TCM szerint a belek és a tüdő szoros összefüggésben vannak. Amennyiben a belek tiszták, normálisan működnek, úgy a tüdő védekező rendszere hatékonyabban működik.
  • Végezzünk rendszeresen valamilyen testmozgást, ami lehet séta, úszás, futás, hegymászás, labdajátékok, vagy bármi más, amihez kedvet érzünk. Ezzel növeljük a test hideggel szembeni tűrőképességét és immunrendszerünk is erősödik.
  • Az influenza elleni vakcina egy évig marad hatásos a szervezetben: mivel a kórokozók folyamatosan változnak, ezért az idős, legyengült embereknek érdemes minden évben újra beadatniuk az influenza elleni védőoltás

Egyensúly az immunrendszerért (jin és jang)

A Hagyományos Kínai Orvoslás fontos alapelve az egyensúly amely a keleti filozófiában a jin-jang egyensúlyban mutatkozik meg. A hidegebb, nyirkosabb, borús időszakokban, érdemesebb a jang energiára figyelni.

  • Ha a nap kisüt, akkor ragadjuk meg az alkalmat és napoztassuk hátunkat, hogy a meleg jang energia a hátgerincen át az összes szervet behálózó idegeken keresztül átáramolhasson a testen!
  • Fogyasszunk jang típusú zöldségeket, fűszereket napi rendszerességgel: ilyen például a fahéj, a gyömbér, a bazsalikom, a kurkuma, sárgarépa, fokhagyma, karalábé, vöröshagyma, hónapos retek, lila káposzta, zeller, spenót, kelkáposzta, póréhagyma, cékla, csüdfűgyökér stb!
  • Naponta többször fogyasszunk meleg teát, levest, amelyek elkészítéséhez is ajánlott az előbbi pontban felsorolt zöldségek és fűszerek felhasználása!
  • Vegyünk meleg fürdőt, és a vízbe csepegtessünk illóolajokat: fahéjat, levendulát. Jó ha vízbe Angelica sinensis gyökeret is tudunk tenni!

A szoba hőmérséklete és a páratartalom

A száraz torok a fertőzések melegágya. Minél jobban kiszárad a nyálkahártya annál jobban elvékonyodik és annál inkább erezetté erezetté válik. Ráadásul ezt a folyamatot a dohányzás és az alkoholfogyasztás gyorsítja. A torok és a légutak nedvesen tartásával fokozhatjuk azok ellenállóképességét. Mindebben a tea gyakori kortyolgatása, illetve a helyiségek megfelelő páratartalmának kialakítása is segítségünkre lehet.

Lakóterünk ideális hőmérséklete 20-22 C fok, 70 százalékos páratartalom mellett. A belső páratartalmat emelhetjük párologtatók és gyógynövény inhalátorok segítségével, amelybe különböző illóolajokat cseppenthetünk, például citromolajat, csillagánizs olajat, fahéjolajat, vagy aloe teát. Figyeljünk rá, hogy lakásunk ne legyen túlfűtött. A fűtőberendezések csökkentik a páratartalmat.

Fertőtlenítés

Kisebb az esélye annak, hogy megbetegszünk, ha lakásunkat fertőtlenítjük. Kínában a lakóhelyiségeknek van egy közismert fertőtlenítési módja, melyet étkezési ecettel végezhetünk el. Felforrósított serpenyőbe vagy wokba ecetet töltünk, és 5-10 percig hagyjuk párologni. Erre az időre menjünk ki a helységből és csukjuk be az ajtókat, ablakokat.

Ugyanezt a módszert alkalmazhatjuk az üzletekben kapható párologtatók segítségével is. Hagyjuk, hogy a készülékben felforrjon az ecet és annak párája betöltse a helyiséget. Minden szobához 50 ml étkezési ecetet használjunk, amit súlyos járványos időszakban 100 ml-re emelhetünk. Az egyszerű, de hatékony eljárást ismételjük egymás követő 5 napon keresztül.

Keleti bölcsesség

Egy kínai közmondás szerint, ha elég erős a belső energiánk (Zhen Qi), a betegség (Xie) nem vehet erőt rajtunk.

Kevés beteg – jó orvos

A kínai orvoslásban nagy hangsúlyt kap a megelőzés. Az egykori Kínában az volt a legelismertebb orvos, akinek csak egészséges páciensei voltak. Manapság sem tesz jót egy gyógyító hírnevének, ha a sok a beteg páciense.

Holisztikus szemlélettel a fertőzések ellen

A Hagyományos Kínai Orvoslás holisztikus szemlélete szerint az emberi szervezetben lejátszódó folyamatok egymással összefüggésben vannak. Éppen ezért az influenzaszerű megbetegedések ellen fontos a védekezés 4-es mechanizmusa. Az első a megelőzés és az immunrendszer erősítése. Második a már bekerült kórokozók eltávolítása a légutakból és a szervezetből egyaránt. Harmadik a tüdő belső hőmérsékletének csökkentése. Negyedik a salaktalanítás, amellyel a beleket tartjuk tisztán, ezzel is távoznak a kórokozók.

Dr. Chen Zhen
A hagyományos kínai orvoslás professzora

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!