Csontok, ízületek karbantartása

A tavasz mindenkit mozgásba hoz

A napsütés, a természet ébredése mindenkit mozgásra csábít. Sok esetben azonban ízületi kopások, gyulladások, izomgörcsök és egyéb mozgásszervi panaszok akadályozhatják meg, hogy fel tudjuk venni a tavasz lendületét. Ha nehézkesen megy a lépcsőzés vagy a séta, fáj a térd vagy a csípő, aligha lehet felhőtlenül élvezni a szabadban töltött órákat. Időszerű tehát a csontok, izmok és porcok karbantartására is gondolni, és tenni annak érdekében, hogy az életkorral vagy életmóddal járó faktorok ne nyomják rá fájdalmas bélyegüket az ízületekre.

Az, hogy a csontok egészséges működéséhez D-vitamira és kalciumra van szükség, régóta ismert. Újabban a K-vitamin osteoporozis megelőzésében és kezelésében játszott szerepe is előtérbe kerül. A porcok tekintetében a választék szélesebb, a porc természetes építőköveinek bevitelére többféle vegyület is kínálkozik.

A D-vitamin szervezetben játszott sokrétű szerepét megismerve, és tudva azt, hogy a fejlett országok lakosságának túlnyomó hányada D-vitamin-hiányos, egyre inkább a magasabb dózisok bevitelére kerül a hangsúly. az is egyértelműnek látszik, hogy a kor előrehaladtával nő a napi D-vitamin-igény. A pontos napi szükségletre vonatkozó számok tekintetében azonban vannak eltérések a különböző országok szakmai szervezeteinek ajánlásaiban: az egészséges felnőttek számára szükséges napi D-vitamin-bevitelt jellemzően 600 és 1000 NE között adják meg. Számos esetben, így például a napfényen keveset tartózkodóknál, a csontritkulásos betegeknél, az alultápláltaknál napi 1000–5000 NE közötti bevitelt tartanak indokoltnak.

A kalciumbevitelt illetően a hazai populációban szintén akad pótolnivaló, hiszen a magyar lakosság napi kalciumbevitele az ajánlott értéket (NRV = 800 mg) sem éri el. Tudományos újdonság, hogy kalciumból az NRV-érték duplájának vagy triplájának a bevitele sem fokozza a kardiovaszkuláris kockázatot, amitől korábban többen tartottak. Másként fogalmazva: napi 2000–2500 mg-os határig a kalcium bevitele tolerálható, és kardiovaszkuláris szempontból is biztonságos.

A K-vitamin szerepet játszhat a csonttörések kivédésében, illetve a K-vitamin alacsony vérszintje többek között az osteoarthritissel is kapcsolatba hozható – derül ki több vizsgálatból. Ez alapján a K-vitamin-szupplementációt – főként az ázsiai országokban, például Japánban – már régóta alkalmazzák az osteoporosis kezelésére is.

A csontok és izmok működésén túl a csontfelszínek egymáson való akadálytalan elgördülését biztosító porcfelszínek egészségét is biztosítani kell. Ezeknek a regenerációra nem képes képleteknek az épsége ugyanis a fájdalommentes mozgás kulcsa. A porcok természetes építőköveinek a pótlására tett törekvések eredményeként ma már számos olyan patikaszer létezik, amelyik glükózamint, kondroitint vagy MSM-et juttat a szervezetbe.

Legyen szó bármelyik csont- vagy porcvédelemben szerepet játszó étrend-kiegészítőről, fogyasztásuk mellett lényeges kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozásra törekedni, és a bőséges mennyiségű folyadék (lehetőleg tiszta víz) fogyasztására is figyelmet fordítani.

Dr. Budai Lívia PhD.

szakgyógyszerész

Szakirodalom:

Nieves, J. W.: Skeletal effects of nutrients and nutraceuticals, beyond calcium and vitamin D. Osteoporos. Int. 24, 771–786. 2013.

(Forrás: A teljes cikk a Dr. Chen Patika magazin 2018 tavaszi számában olvasható!)

Örömteli mozgás minden korban!  Válogasson kényelmesen webáruházunk kínálatában!