Egészséges vese – egészséges öregkor

Akár a hagyományos kínai orvoslásról (HKO), akár a nyugati gyógyításról van szó, abban egyetértés mutatkozik, hogy az egészséges veseműködés fenntartása az egészséges öregedés egyik legalapvetőbb feltétele. Modern világunkban különböző rendezvényekkel – amilyen a Vese Világnap is – próbálják meg minél több ember figyelmét felhívni arra, ami a kínai gyógyítók számára már évszázadok óta ismert: a vese működése a teljes szervezet egészségére hatással van, így védelmére már fiatal kortól kezdve kiemelt figyelmet kell fordítani.

A vese-meridián károsodása a szervezet egészére kihat

A HKO szerint a vese és funkcionális területe, az ún. vese-meridián, a szervezet energiájának egyik legfőbb forrása. A kínai gyógyítók szemlélete alapján ez felel a csontok egészséges fejlődéséért, a végtagok erősségéért, a szexuális tevékenységért, a hormonális funkciókért (pl. menstruációs ciklus szabályozása, menopauza kezdetének meghatározása), a széklet- és vizeletkiválasztásért. A vese erőnlétének tükre a haj (sz)épsége, a memóriaműködés zavartalansága és a szervezet általános állapota. Úgy tartják, hogy a vese-meridián megfelelő energiaellátottsága esetén a hajat – csakúgy, mint egyéb érintett szervet vagy életfunkciót – kellő mennyiségű energia táplálja, és ennek köszönhetően az élettel teli. Ha azonban a vese-meridián a kimerülés jeleit mutatja, mindez – többek között – a haj életerejének eltűnésében is megnyilvánul, ilyenkor beszélünk „száraz hajról”. A HKO a vese-meridiánhoz köti az akaraterő és a motiváció meglétét is.

Sajnos az életkor előrehaladtával a vese elkezd „kimerülni”, a vese-meridián fokozatos gyengülésnek indul. Ez a folyamat már harmincévesen elkezdődik, amikortól kezdve a vese energiájának pótlására kiemelt figyelmet kell fordítani.

A vese-meridián energiával való ellátása az egészséges időskor biztosítéka

A vesefunkció károsodása közvetlen vagy közvetett módon számos problémához vezethet. A HKO elvei alapján a csontritkulás, a végtagok gyengesége mellett a hormonális zavarok, az impotencia, az inkontinencia, a szédülés, a fülzúgás, valamint az emlékezetgyengülés egyaránt a veseműködés károsodására utalhat. A vese és a szív közötti kapcsolat elégtelensége magas vérnyomásban és cukorbetegségben ölthet testet. Összességében a vese állapota meghatározza azt is, hogy milyen ütemben öregszik valaki, továbbá hogy mikor és milyen időskori betegségek jelennek meg nála.

A vese-meridián energiával való feltöltése, energiaellátottságának kiegyensúlyozása javíthat az idősödéssel járó panaszokon. Erre a célra a HKO elvei alapján gyógyítók az életmódtanácsok mellett leggyakrabban különféle gyógynövényeket, akupunktúra-kezelést vagy csikungot ajánlanak.

Mit lehet tenni annak érdekében, hogy a vese-meridián energiaellátottsága megfelelő legyen?

Az egészséges öregedés alapvető feltétele az egészséges életmód. Ez a rendszeres, megfelelő mennyiségű és minőségű alvást, a kiegyensúlyozott táplálkozást, a dohányzás kerülését, a rendszeres fizikai aktivitást, az egészséges szexuális életet és a stresszkezelés megfelelő technikáinak az alkalmazását is magában foglalja.

  • Bizonyos élelmiszerek segítenek a vese energiájának feltöltésében. A HKO szerint érdemes gabonaféléket, főtt, sötétzöld színű levélzöldségeket, fekete szójababot, fekete szezámmagot, sötét színű gombákat, dióféléket, gesztenyét, halat, rákot, borjú- és kacsahúst fogyasztani.
  • A gyógynövények közül a gyömbér, az enyves kuszagyűszű, a csalángyökér és a bazsarózsagyökér fogyasztása lehet jó hatású.
  • Ügyelni kell arra, hogy a vese mindig melegen legyen tartva – kívülről vesevédő öltözettel, speciális takarókkal, belülről meleg italok, levesek fogyasztásával. Erre a célra javasolt a meleg gyömbértea, az angelikagyökér-leves, illetve -főzet.
  • Csakúgy, mint a vese, ugyanúgy a lábfej és a talp melegen tartására is figyelni kell. A vesével szoros kapcsolatban lévő, a talp elülső részén elhelyezkedő, ún. Quan (K1) pont rövid (kb. 5 perces), napi gyakoriságú masszírozása javasolt lefekvés előtt.
  • Lehetőség szerint kerülendő a gyógyszerszedés, vonatkozik ez például a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók egyes esetekben indokolatlan alkalmazására.
  • A kiegyensúlyozott, külső hormonális hatásoktól mentes menstruációs ciklus kialakítására kell törekedni. A távol-keleti orvoslás ennek fényében kerüli a hormonális fogamzásgátló készítmények alkalmazását.
  • Terhesség alatt és szülést követően fokozottan ügyelni kell az egészséges életmódra. A kínai orvoslás szerint a szülést követő első hónap, az ún. „ülő hónap” meghatározó a vese időskori egészsége szempontjából: ebben az életszakaszban a megerőltető munka kerülésére és a regenerálódásra kell összpontosítani.
  • Érdemes figyelni a vese „órájára”. A szervóra alapján a vese feltöltődésének legfőbb időszaka a délután 5 és 7 óra közötti időszak. Ekkor nem javasolt túlságosan sós vagy zsíros ételeket fogyasztani, és az alkoholfogyasztás is kerülendő. A szexuális együttlétet érdemes este 10 és 11 óra közöttre tervezni, azt követően (este 11-től hajnal 2-ig) pedig mindenképpen pihenni/aludni.

Meg kell békélni azzal, hogy az öregedés az élet természetes velejárója, és törekedni kell arra, hogy az időskori évek is egészségben teljenek. Mindez elérhető cél – különösen a nyugati medicina és a HKO módszereinek ötvözésével.

Dr. Budai Marianna PhD

szakgyógyszerész

 

 

Támogassa egészségét a Dr. Chen Patika termékeivel!  Válogasson kényelmesen webáruházunk kínálatában!