Hogyan védjük bőrünket az UV sugárzás káros következményeitől?

A napon töltött önfeledt, örömteli órák gyakran elvonhatják figyelmünket arról, hogyan óvjuk meg bőrünket az UV sugárzás káros hatásaitól. Bár alapvetően az erős napsugárzás okozhat leégést (másnéven solar dermatitist), de a felhősebb napokon is előfordulhat. Ilyenkor nem érezzük annyira a nap erősségét, de a levegőben lévő vízcseppek visszatükrözik a napfényt, ezáltal összegyűjtve az UV sugarakat. Az UV sugarak három fajtája közismert. Általában a rövidebb hullámhosszú, nagyobb energiájú UV B sugárzás a napégésért, míg a nagyobb hullámhosszú UV A a barnulásért felelős. Az UV C sugárzást az ózonréteg gyakorlatilag kiszűri. A leégés, illetve a barnulás szintje két tényező függvénye. Az egyik az ultraibolya sugarak hullámhossza, a második a bőr típusa.

A fényre adott reakció szempontjából több bőrtípus-csoportot különböztetünk meg:

I. Könnyen leég, de nem barnul le.

II. Gyakran leég, általában nem barnul le.

III. Néha leég, könnyen lebarnul.

IV. Nem szokott leégni, könnyen barnul.

A leégés leggyakrabban az I., II. típusú bőr esetében fordul elő.

Mi a teendő leégés esetén?

Ha bőrünk tapintása a megszokottnál jóval melegebb, de még nem érzünk fájdalmat, ezenkívül felszíne láthatóan piros és duzzadt, akkor már leégésről beszélünk. Ilyenkor jeges vízzel hűtsük a leégett bőrfelszínt (arcleégés esetén jeges aloe maszkot helyezzünk fel arcunkra napi többször, alkalmanként kb. 20 percig. A leégett bőr „áteresztő képessége” rossz, ezért ne kenjünk rá olaj, zsír vagy vazelin tartalmú készítményt, mert úgy a bőr nem tud lélegezni, ezáltal a készítmény helyi bőrirritációt okozhat. Súlyosabb leégéskor hólyagok alakulhatnak ki a bőrfelületen, ilyen esetben fokozott odafigyeléssel válasszuk ki azt a terméket a problémás területre. Ugyanakkor mellőzük a leégett bőrfelület dörzsölését egy esetleges bőrfertőzést elkerülése érdekében. Súlyos tüneteknél orvosi kezelés javasolt, amely keretében megfelelő kenőccsel, valamint gyulladáscsökkentő termékekkel orvosolhatjuk a problémás bőrfelület kellemetlen tüneteit. Ha éppen utazunk, nem áll módunkban a fentiek szerint cselekedni, így utazás előtt javasolt bekészíteni az utazótáskába egy steril kendőt vagy fültisztító pálcikát, amelyet hideg (akár jeges) vízbe mártva, vagy gyulladáscsökkentő (aloe vera tartalmú) kenőcsöt rákenve helyezzünk a hólyagra, vigyázva arra, hogy a hólyag ne sérüljön fel. Ezen folyamat többszöri megismétlésének eredményeképpen a hólyag fokozatosan felszívódik.

Néhány jótanács a leégéssel szemben:

A forró nyári hónapokban a száraz levegő és az erős napsugárzás az átlagosnál jobban igénybe veszi bőrünket. Ahhoz, hogy megelőzzük a bőr maradandó károsodását, célszerű betartani az alábbi tanácsokat:

1. A délben történő napozás nem haladhatja meg a 30 percet. Magyarországon 10:00 előtt és 15:00 után az ultraibolya sugárzás már nem annyira erős, így lehetőleg ebben az időintervallumban részesítsük előnyben a napfürdőzést.

2. A napfény okozta bőrérzékenység és a napon töltött idő mennyisége minden embernél különböző, ennek ellenére minden ember esetében elengedhetetlen a fényvédő termékek használata. Általában a naptejek fényvédő faktora ≥SPF30. Bár a SPF15 erősségű krémek használata mellett rövid idő alatt napbarnított bőrre tehetünk szert, de a túlzásba vitt napozás hosszútávon bőröregedéshez, korai ráncok kialakuláshoz, valamint bőrrák kockázatának növekedéséhez is vezethet. Azon termékek, amelyek SPF értéke magas, nem ajánlott érzékeny bőrűek számára, mert bőrirritációt okozhatnak. Érzékeny bőrűek számára sötét színű ruhák viselése, valamint fényvédő esernyők használata is javasolt.

3. A túlzott sminkelés és a nem megfelelően megválasztott kozmetikumok használata az ultraibolya sugarak hatására káros elváltozásokat okozhat a bőrön. Például az AHA savtartalmú készítmények használata a napozás időszakában kifejezetten kerülendőek, mert növelik a bőr fényérzékenységét, emiatt akár maradandó foltok is kialakulhatnak a bőrön.

4. A bőr egészségének megőrzése érdekében részesítsük előnyben a kollagén, az acerola, a béta-karotin, az E-vitamin, a C-vitamin, valamint a cink tartalmú készítmények szedését.

Ajánljuk figyelmébe a Béta-karotin + E-vitamin + Cink lágyzselatin kapszula termékünket.

A nyár kicsiknek-nagyoknak egyaránt öröm; a szabadság, a játék és a kikapcsolódás időszaka. Okosan, körültekintően töltsük el az időt a szabadban!

Jó egészséget kívánunk!

Dr. Chen Patika

Szeretne többet tenni fiatalság, szépsége megőrzéséért, bőre, haja, körmei egészségéért? Támogatná testsúlycsökkentő diétáját? Látogasson el webáruházunk „Fogyókúra és szépségápolás” kategóriájába.