A kínai teaszertartás – Béres Alexandra

Cserjén termett rítus

Béres Alexandra fiatalkora óta rajongója a teának. Nemcsak abba avatta be a Dr. Chen Patika Magazin stábját, hogyan hat a napjára a teázás, de egy saját készítésű főzet receptjét is elárulta.

Mennyire része a mindennapjaidnak a teázás?

Egészen fiatal korom óta teázom, sokáig nem is fogyasztottam kávét. Mivel a sportolás miatt sokszor estébe, éjszakába nyúlóan kellett tanulnom, teával frissítettem az elmémet, különösen vizsgák előtt, hogy sokáig éber tudjak maradni. Fitneszedzések előtt szintén szeretek élni a tea frissítő hatásával, mind a mai napig.

Én is, ahogy sokan mások, eleinte gyümölcsteákat ittam, később megbarátkoztam a fekete teával, végül pedig a zöld tea vált a kedvencemmé. Ez utóbbinak nagyon szeretem az ízét, tapasztalatom szerint hosszabb ideig tart a hatása, mint a fekete teának, és kevésbé színezi el a fogakat. Szívesen fogyasztom a gyógynövények főzetét is.

Milyen változásokat észlelsz a szervezetedben egy csésze tea után?

Amikor tanultam, tovább tudtam koncentrálni és ébren maradni a segítségével. Azért részesítem előnyben a teát a kávéval szemben, mert a kávé feldob, ám ez az állapot hamar elmúlik, a tea hatása viszont hosszabb távon tart, akár fél-egy órán keresztül.

Mind a szellemi munkában, mind a sportolásban hasznát veszem a tea élénkítő hatásának. Ez azt jelenti, hogy jobban jelen tudok lenni egy adott pillanatban, élénkebben élem meg, ami éppen történik. Amikor az ember fokozott érdeklődéssel és figyelemmel van jelen az életében, akkor nagyobb összpontosítással, több energiával tudja végezni a teendőit. Amikor álmosabbak és beletörődőbbek vagyunk, akkor kevesebb erőt tudunk kifejteni, mint amikor teljes lényünkkel részt veszünk egy helyzetben.

Mely napszakokban szoktál teázni?

Reggel mindig teával indítok, de a nap során többször is megiszom egy-egy csészével. Amikor zajlanak az események, jólesik megállni, és a teával egy kis pluszerőt gyűjteni. Elkészítése már önmagában megnyugtató, és egyfajta szertartásjellege van számomra.

Van személyes kedvenced?

Igen, a Genmaicha tea, amely egy pirított rizsszemeket is tartalmazó, japán tea. Kellemes, egyben különleges íze miatt fogyasztom szívesen, ám csakis melegen, sosem kihűlve.

Hűvösebb, őszi időre milyen teát ajánlanál?

A kedvelt és megszokott teák mellett mindenkinek ajánlom, hogy próbáljon készíteni saját teafőzetet. Különösen megfázásos időszakban nagyszerű recept, hogy reszelt vagy apróra vágott gyömbért, egy felkockázott almát, kamillaleveleket és egy pici chilit leöntünk forró vízzel, néhány percig forraljuk, majd hagyjuk kihűlni. Ízlés szerint egy kis mézzel ízesíthetjük, illetve a végén egy citrom levét is belefacsarhatjuk.

(Forrás: Dr. Chen Patika magazin, 2018/19. ősz-tél)

A Dr. Chen Patika számos vitaminkészítményt ajánl az immunrendszer egészséges működésének fenntartására. Válogasson kényelmesen termékeink közül webáruházunk kínálatában!