Az öngyógyítás jegyében – izmok

– keleti filozófia, nyugati gyógynövények felhasználásával

A megerőltető testmozgás melegebb időben is káros hatással lehet az emberi szervezetre, mivel „izomgörcsökhöz” vezethet. Ennek oka a testben lévő elektrolit-egyensúly felborulása, amely a testmozgás követő 18 óra elteltével is jelentkezhet. Elsősorban a nők és az idősebb korosztály van veszélyben, de nem zárható ki mások esetében sem, ezért figyeljünk oda a jelekre, amelyek elsősorban a végtagokban okozhatnak kellemetlen érzést.

Néhány tényező, ami izomgörcsöt okozhat:

1.      Egyes nyomelemek (például: magnézium és B6-vitamin) hiánya.

2.      A Yang qi nagymértékű, gyors elpárolgása, romló keringés, túlzott víz és sóveszteség a nyári időszakban.

3.      A helytelen étrend, amely előidézheti a kalcium-, és a magnéziumhiányt. Ennek következtében hányás vagy hasmenés alakulhat ki.

4.      A környezeti hőmérséklet hirtelen változása is okozhat izomzat és az inak helytelen működését, amely könnyen sérülésekhez vezethet.

5.      Túlfeszített érzelmek.

6.      A krónikus sorvadásos betegségben szenvedők, valamint a terhes nők körében is számottevő az izomgörcsök előfordulási gyakorisága.

A következő, hazánkban is fellelhető gyógynövények segíthetnek az izomgörcsök megelőzésében, kezelésében:

1) Cickafark: különleges illatú gyógynövény, amely nyugtatja a merev izmokat, fokozza a vérkeringést és megakadályozza az izomgörcsök kialakulását. Fogyasztása izzadást idézhet elő, amely a szervezet védekező mechanizmusának része, ugyanis ekkor távoznak az ott felhalmozódott méreganyagok. Megfázásos betegségek esetén a cickafark tea fogyasztása egy kanál mézzel ajánlott.

2) Fekete nadálytő: hatóanyagai miatt elsősorban bélpanaszok kezelésében játszhat fontos szerepet, ugyanis a benne található sikonin és acetil kedvező hatással van a bélműködésre. E gyógynövény felhasználásából akár gyógyhatású olaj is előállítható, amely az érintett testrészen alkalmazva, gyógyírként szolgálhat az izomgörcsök kezelésében.

3) Orbáncfű: széleskörűen használt gyógynövény; az izomgörcsök oldása mellett fájdalomcsillapításra, valamint lelki eredetű problémák kezelésére is ajánlott. Hatóanyagtartalmának köszönhetően emésztési zavarok és gyomorgörcsök kezelésében is szerepet játszhat. Felületi égési sérülések, nap égette bőrfelületek kezelésére is ajánlott. Az orbáncfű elsődlegesen antidepresszánsként ismert, segít a lelki eredetű problémák, a szorongás okozta álmatlanság kezelésében, a kellemes hangulat fenntartásában. Hatékonyan javítja a feledékenységet és a figyelmetlenséget.

4) Rozmaring: külsőleg alkalmazva elsősorban mozgásszervi problémákra javasolt. Görcsoldó hatása révén kedvezően hat az izomgörcsökre, valamint hozzájárulhat a köszvény és ízületi fájdalmak enyhítéséhez. Frissen vagy szárazon a fürdővízbe áztatva illatosít és frissít, kikapcsolódást nyújt a merev izmoknak. Harmonizálja a légzőrendszert, hurutoldó, illóolaját inhalálásra használhatjuk. Jó vizelethajtó és egyben a húgyutakat és a veséket is fertőtleníti.

5) Zsurlófű: hatékonyan enyhíti az izomgörcsöket és -fájdalmat. A zsurlófűből készült krém megelőző és terápiás hatással rendelkezik. Erős menstruáció és izzadás elleni szerként is alkalmazzák.

Örömteli mozgás minden korban!  Válogasson kényelmesen webáruházunk kínálatában!