Crataegus pinnatifida
Liečivá rastlina mesiaca:
Crataegus pinnatifida

Napíšte nám:

Pre viac informácií o našich produktoch:

Oriental Herbs Kft.

TČM Úvod

FILOZOFICKÉ ZÁKLADY TČM

Korene Traditional Chinese Medicine (TCM), čiže  tradičnej čínskej medicíny siahajú do doby pred Kristom. Čínska medicína vzbudzuje záujem svojim komplexným prístupom. Čínsky lekár považuje ľudské telo za neoddeliteľnú súčasť prírody a liečbu za taký prirodzený proces, ktorý môžeme podporiť správnou výživou a životosprávou. Tradičná čínska medicína tvrdí, že ľudstvo a každý jedinec je organickou súčasťou väčšieho celku, celého vesmíru. Na každého sa vzťahujú tie isté zákony, ktoré riadia celú prírodu. Podľa tradičnej čínskej medicíny zdravie závisí od udržania vyváženého a harmonického vnútorného prostredia. Rovnováhu popisujú pojmami jin (yin) a jang (yang). Jin a jang sú dve dynamické sily, z ich vzájomnej súčinnosti pochádza všetko, čo vzniklo vo vesmíre. Čínsky znak pre jin znamená „tmavá strana hory“, kým čínsky znak pre jang znamená „svetlá strana hory“. S pojmom jin sa spájajú pojmy studený, tmavý a vlhký, kým s pojmom jang teplý, svetlý a suchý. Jin je pokojný, statický a nečinný, jang je dynamický, aktívny a expanzívny. Všetky veci, okolnosti a situácie možno opísať ako také, ktoré patria  - či už úplne alebo len relatívne - k jinu alebo jangu. V tomto ponímaní sa jin a jang chápe ako proces. Vychádzajúc z obrazu hory, tmavá strana hory má povahu jin, kým svetlá strana povahu jang. Aj slnko keď vyjde a prejde svoju cestu po oblohe, ráno rozžiari svah, ale popoludní osvetľuje už opačnú stranu hory. Jin sa stane jangom a jang jinom rovnako, ako deň vystrieda noc.

V čínskej medicíne je ľudské telo rozdelené na oblasti jin a jang. V prípade choroby sa dvojica pojmov jin a jang používa na popis základných procesov zmeny. Ak je jin príliš silný, jang ochorie, ak mohutnie jang, trpí jin. Prvoradým cieľom každej formy liečby je teda obnoviť rovnováhu jinu a jangu v organizme. Túto rovnováhu možno dosiahnuť len vtedy, ak v tele alebo vo vesmíre nerušene a v dostatočnom množstve prúdi životná energia, čínsky zvaná qi (vyslovuj: čí).

Používanie liečivých rastlín je veľmi dôležitou časťou tradičnej čínskej medicíny. Liečivé rastliny obsahujú veľké množstvo takých prírodných látok, ktoré zmenia chemické zloženie tela, a tým prispievajú k obnove prirodzeného stavu – zdravia. Druhým požehnaním liečivých rastlín je, že často obsahujú takú kombináciu prírodných účinných látok, ktorá najefektívnejšie a zároveň s čo najmenšími nežiadúcimi účinkami dokáže obnoviť narušenú rovnováhu v tele.


TČM v Európe

Päťtisícročné vedomosti tradičnej čínskej medicíny sa stávajú v súčasnosti čoraz populárnejšími nielen v Európe, ale aj v zámorí. Zatiaľ čo v minulosti neraz pozerali na túto vedu podozrievavo, dnes je už oficiálne uznaná. V Maďarsku bola uznaná vyhlásením Maďarskej akadémie vied v roku 2003. Aj Európska únia už pripisuje tradičnej čínskej medicíne dôležitú úlohu z hľadiska európskeho zdravotníctva. Z tohto dôvodu sa konala aj Čínsko–európska konferencia TČM (Tradičná čínska medicína), ktorej sa zúčastnili zástupcovia Európskeho parlamentu, viacerých ministerstiev Čínskej ľudovej republiky, predstavitelia úradov a profesijných združení z 27 členských štátov. Rokovali o budúcnosti tradičnej čínskej medicíny, na základe čoho vznikol rámcový program FP7 zameraný na vedeckú spoluprácu medzi Čínou a Európu. Program poskytuje priestor pre aktívnu spoluprácu, ktorá prebieha medzi oboma stranami na úrovni vlád a akadémií a zameriava sa na oblasť výskumu a ďalšieho vývoja tradičnej čínskej medicíny a liečivých rastlín. Maďarsko je v rámci tejto spolupráce jedným z piatich najdôležitejších členských štátov a nadviazalo styky s mnohými inštitúciami v Číne.

Tekintse meg videónkat!

Hazánkban egyedi, modern
GMP-s irányelvek alapján tervezett
üzemünkben készítjük termékeinket
gondosan válogatott alapanyagokból.

A Dr. Chen Patikáról bővebben

Tovább >